Guardia Turca de Smyrna

Napoliten mastiff köpek özellikleri

Napoliten Mastiff (Neapolitan Mastiff)

Kinoloji literatüründe Tanrı Köpek veya Ata Köpek dediğimizde beş bin yıllık tarihi ile efsanevi Napoliten Mastiff ile karşılaşırız. Arkeoloji, mitoloji, tarih, hep onunla beraber anılır. Antik Yunan uygarlığında tanrılara köpek yetiştirdiğine inanılan Molossi kabilesinin adıyla anılan Mollosus veya Molloser köpekleri iri kemikli, büyük ve sert savaş köpekleri Mastiff adlandırmasının kökenidir. Tanrı Zeus için üretilen Napoliten Mastiff, Antik Yunanla beraber tarih sayfasına girer ve onlarca köpek ırkının atalığını yapar. İmparatorluklar tarihi Napoliten Mastiffin de tarihidir.

Romalılarla beraber İngiliz adasına geçen İngiliz Mastiff ırkı ve devam soyları İngiliz Bulldogdan Bullmastiffe pek çok ırkın gen kaynağı olur.

Roma, Galya savaşında savaşın kazananı olurken, kaçan Galyalıların yanlarında götürdüğü Napoliten Mastiffler, bugünkü Fransa’da Dogue de Bordeaux ırkının oluşumunun çıkış noktasıdır. Alp soylu büyük ırklardan, Cane Corsolara, French Bulldoglara kadar onlarca Kıta Avrupası soylu köpeğinin atasıdır.

Napoliten Mastiff Tarihçesi
Roma tarihinde savaş alanında köpekler.

Büyük İskender’le beraber Asya seferine çıkar, Tibetlere kadar gider. Alabay, Kangal, Kafkas Afşarkadan Tibet Mastiffe, pug ve pekines gibi küçük ırklara onlarca kıta Asya köpeğinin atasıdır.

Tarihçesine baktığımızda köpek dünyasının Cengiz Hanı olan ırk, Roma Colleziumlarından Avrupa ve Asya saraylarına damgasını vurmuş bir ırktır.

Napoliten Mastiff Arenada
Napoliten Mastiff Arenada

Tarihi dolayısı ile hiçbir ülkeye ve millete mal edilemez. Milliyet ve din kavramı oluşmadan önce bile var olan Napoliten Mastiff, bir dünya mirasıdır.

Napoliten Mastiff Özellikleri

Erkekleri 80 ila 100 kg. arasında olan Napoliten Mastiffler, kısa tüyleri kadife dokusunda olan, sarkıklığı ile okşamaya doyamayacağınız bir deriye sahiptir.

Çok salyalı olmaları, kiraz göz tabir edilen üçüncü göz kapağı büyümesi, kalp ve solunum problemleri, genetik kalça çıkığı oranının yüksekliği kesinlikle amatörler tarafından üretilmemesi ve severlerin profesyonel üreticileri seçmeleri için en dikkat edilmesi gereken tercih şartıdır.

Üretimi çok zor bir ırktır. Çok sıcaklara gelemez. Güneş çarpma riski vardır.

Gerek beslenmesi gerekse bakımı maliyetlidir. Bu nedenledir ki dünyada genel olarak eğitimli, aristokrat, yüksek gelir düzeyli ve lüks yaşam alanlı insanların tercihidir.

Asil bir ırk olarak tarih boyunca da asillerle yaşamıştır. Dünya tarihinde Marcus Antonius’tan Al Capone’a imparatorların ve kralların yanında olmuştur.

Dünyanın en güçlü köpeği olarak tabir edilen Napoliten Mastiff, malikanelerde kötülere geçit vermeyecek bir koruma olmakla beraber, sevgiye doyacağınız bir ırktır. Gücünün farkında olan ırk, sakinliği ve toleranslı yapısı ile dikkat çeker.

Hiçbir köpek ırkında yaşayamayacağınız manevi haz, duygusal tatmin ve sınırsız özgüven sahibi olmanızı sağlar.

Kinolojide son nokta Napoliten Mastifftir.

Scroll to Top
Bizi arayın