Guardia Turca de Smyrna

İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff Tarihi

Britanya’nın, Napoliten Mastiffleri savaş köpeği olarak kullanan Romalılar tarafından fethedilmesi, kademeli olarak gerçekleşen bir olaydı. MÖ 55 ile MS 40’lı yıllar arasında, ordusunda 2000 civarında Napoliten Mastiff savaş köpeği bulunduran Julius Caesar’ın Galya seferi sonucunda Britanya’ya yönelmesi ile başlayan istila süreci ile İmparator Agustus iktidarı döneminde MÖ 34, 27 ve 25 yılında Britanya’yı işgal etmek için üç sefer düzenlemesi ile devam eder. Asıl fetih MS 43 yılında İmparator Claudius tarafından adaya ilk Roma valisi olarak atanan General Aulus Plautius döneminde gerçekleşmiştir.

Bu ilk yüzyıllık işgal dönemi Roma Savaş Köpeği Napoliten Mastifflerin, bölgede yaygın olan, özellikle İrlanda Kurt köpekleri ile eşleşmeleri İngiliz Mastifflerin oluşum sürecidir. İngiliz Mastiffler tarih sahnesine Roma Britanyası ile beraber girerler. Savaş alanlarında, büyük arazi korumalarında yüzyıllarca asaletleri ile Lortların şatolarını korumuşlardır.

İngiliz Mastiff Özellikleri

Irish Wolf Dog‘dan yüksekliği Napolitan Mastifften kalınlığı alan köpek, ister istemez dünyanın en büyük ırkı unvanını almıştır ki hala dünya rekoru bu ırka aittir.

İngiliz Mastiff ARDENT
İngiliz Mastiff (Çiftliğimizin gözdesi ARDENT)

Temel iki rengi vardır. Apricot tabir edilen Fawn rengi ve az oranda kırçıllı tabir edilen Brindle renk. Bu renkler açıklı koyulu bir yelpazede olabilir. İngiliz Mastiff Türkiye’de de daha çok Fawn rengi olarak bulunur.

Genetik olarak çok dayanıklı bir ırk olan İngiliz Mastiffler Aksaray Malaklısı da dahil olmak üzere Presa Canario, Bullmastiff gibi birçok köpeğin de atasıdır.

Huy olarak aileye ve sahibine çok düşkün olan ırk, özel ilgi ve duygu paylaşımı ister. Sahibine çok düşkün olduğu için terk edilmeyi ve sahip değiştirmeyi kaldıramaz. Hayata küser. Aileye, özellikle çocuklara karşı narin davranışları “mastiff kadar yüreği büyük” İngiliz sözünün kaynağıdır.

Ardent PetZoo 2017 Evcil Hayvan Fuarında

Aşırı korumacıdır. Tehlike halinde sahibini 10 metre çapında bir daire içine alarak koruma yapar ve sahibinden kesinlikle uzaklaşmaz. Saldırgan değildir. Riskli durumlarda karşı tarafa burnu ile vurarak uzak durmasını sağlamaya çalışır. Ancak risk devam ederse ısırır. Cüssesine rağmen çok ağırbaşlı ve vakur bir hayvandır. Bu yüzden ev içinde yaşamaya uygundur.

Erkekleri 90/110 kg arası ve bir metreye kadar omuz yüksekliğinde olurlar.

Dişileri 80/100 kg arası ve 90 santimetreye kadar omuz yüksekliğinde olurlar.

Düzenli yürüyüş ve yaşamla mutlu olurlar. Yaşam rutinleri değiştirilmemelidir.

İngiliz Mastiff Fiyatları

İngiliz Mastiff yavru fiyatları çiftliğimizdeki seçkin yavrular için aşağıdaki bağlantılardan takip edilebilir.

İngiliz Mastiff Yavrularımız

Scroll to Top
Bizi arayın