Guardia Turca de Smyrna

Doberman

Kaslı ve sert görüntüsüyle bilinen Doberman ırkı köpekler, çoğunlukla bekçi olarak yetiştirilir.

Akıllı ve enerjik olan bu köpekler, görüntülerinin aksine oldukça uysallardır.

Birkaç ırkın karışımı olarak ortaya çıkmışlardır. Polis ve askerlerin sıklıkla tercih ettiği bir cinstir. Güçlü ve enerjik olmaları sebebiyle koruyucu görevlerde etkinlerdir.

Doberman Tarihçesi

Doberman cinsi köpekler, Louis Dobermann tarafından yapılan çalışmalar sonucunda birden fazla ırkın birleşimiyle ortaya çıkmıştır.

19. yüzyılın sonlarına tehlikeli bir iş olan tahsildarlıkla uğraşan Louis Dobermann, koruyucu bir köpeğe ihtiyaç duyuyordu. Aynı zamanda bir köpek yetiştiricisi olan Dobermann, koruyucu olmasının yanında sadık ve arkadaş canlısı da olmasını istediği bu köpek için Rottweiler, Alman Pinscher ve siyah-ten rengi Terrier cinslerini melezlemiştir.

Almanya’da ortaya çıkan köpek, amacı ve melezleyen kişinin yaptığı iş sebebiyle ilk başlarda tahsildar köpek olarak anılıyordu.

Doberman ırkı geliştiricisi Louis Dobermann
Doberman ırkı geliştiricisi Louis Dobermann

Luis Dobermann 1894 yılında öldükten sonra, ırk özellikleri sebebiyle özellikle askerlerin sıklıkla tercih ettiği bir köpek oldu. Daha sonraları terapi amacıyla da kullanılan bu köpekler rehber olarak da eğitilmeye başlandı.

1900’lü yılların başında resmi olarak bir köpek ırkı olduğu tanındı. Tanındıktan sonra özellikle 1. Dünya Savaşı sırasında birçok alanda kullanıldı.

1920’li yıllarda Amerika’ya getirilen ırk, 2. Dünya Savaşında da iş köpeği olarak fazlasıyla tercih edildi.

İlk ortaya çıktığında Doberman Pincher ismiyle bilinse de yıllar içerisinde Pincher’dan vazgeçildi ve ismi Doberman olarak kaldı.

Bakımı

Oldukça enerjik ve hareketli olduğu bilinen bu cinsler, sık sık egzersiz yapmaya ihtiyaç duyarlar. Düzenli olarak yürüyüşleri yaptırılmalı ve geniş bir yaşam alanı sağlamalıdır.

Çok uzun süre yalnız bırakılmamaları ve ilgi gösterilmesi önemlidir. Yalnızlığı tolere etme konusunda pek iyi değillerdir. Aynı şekilde uzun süre bağlı kalmamaları da önemlidir.

Tüyleri çok uzun olmadığı için fazla bakıma ihtiyaçları yoktur. Fakat en az haftada bir taranmaları gerekmektedir.

Yaşlarına uygun kaliteli mamalarla beslenmelidirler. Her ne kadar çok hareketli olsalar da obezite riskine karşı beslenme miktarı iyi ayarlanmalıdır.

Diş bakımı da bu türler için önemlidir. Haftada 2 veya 3 kez fırçalanması sağlıkları için iyidir.

Koku konusunda sıkıntı yaratan köpekler olmadıkları için çok sık banyoya ihtiyaç duymazlar.

Ayda bir tırnaklarının kesilmesi daha rahat etmelerini sağlayacaktır.

Doberman cinsi köpeklerde görülebilen Wobler isimli bir hastalık bulunmaktadır. Omurları ve omuriliği etkileyen bu hastalığın kesin bir tedavisi yoktur. Hastalığın felce kadar uzamaması için cerrahi operasyon yapılır ve semptomların görüldüğü bölgelere sınırlı bir müdahalede bulunulabilir.

Doberman Fiziksel Özellikleri

Orta boylu bir köpek cinsidir. Erkeklerde boyutları 66-72 santimetre arasında değişirken ağırlıkları 40-45 kilogramdır. Dişilerde ise boyutlar 61-68 santimetre ağırlık 32-35 kilogram arasındadır.

Kürkleri tek katmanlı ve  iki renklidir. Daha çok siyah rengi öne çıkar fakat vücudunun belli bölgelerinde kırmızı renkler de mevcuttur. Kahverenginin tonları da sahip oldukları renkler arasındadır.

Doberman ırkı siyah veya kahverengidir.
Doberman ırkı siyah veya kahverengidir.

Ortalama 10-13 yıl yaşayabilen bu köpekler oldukça çevik ve hareketlidir. Güçlü ve kaslı görüntülerinin hakkını verirler.

Yeterli egzersiz yaptırıldığı takdirde apartmanda da yaşayabilirler fakat bahçede yaşamaları daha uygun görülmektedir.

Kare vücutlu olarak nitelendirilen bu köpeklerin en dikkat çekici yönü kafataslarıdır. Özellikle yukardan bakıldığında diğer köpeklerden farklı bir yapısı olduğu görülür. Fakat yine de vücuduna orantılıdır.

Karakteristik Özellikleri

Zeki olmalarıyla bilinirler. Bu sebeple eğitime açıklardır ve erken yaşta eğitilmeleri önerilir.

Dobermanların diğer hayvanlarla zor geçinebilir.
Dobermanların diğer hayvanlarla zor geçinebilir.

Aile hayatına uygunlardır. Oldukça arkadaş canlısıdırlar. Özellikle çocuklarla iyi anlaştıkları bilinir. Fakat yine de iyi eğitilmeleri ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

Devamlı ilgi isterler. Bu sebeple vakit ayırabilecek kişilerin sahiplenmesi tavsiye edilir.

Çok sadık köpeklerdir. Koruyucu olmaları özellikle bekçilik konusunda avantaj sağlar. Tehlike anında hemen harekete geçerler fakat saldırganlık özellikleri yoktur.

Oyun oynamayı severler. Egzersizlerini oyun temelli yapmak hem enerjilerini atmada hem de ilgi göstermede etkili bir yöntem olacaktır.

Soğuk havalara karşı hassaslardır. Bahçede bakılan köpekler için hava koşullarına karşı gerekli önlemler alınmalıdır.

Baskın karakterli olmalarından dolayı erken yaşta sahiplenen kişinin liderliğini göstermesi ve buna göre eğitim vermesi önemlidir.

Diğer hayvanlarla her köpek kadar iyi geçinemeyebilirler. Bu duruma erken yaşta alıştırılmaları daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam alanı sağlayacaktır.

Scroll to Top
Bizi arayın