Guardia Turca de Smyrna

Hakkımızda

Bir “Aşk” Hikâyesi

Her şey aslında bir çocuğun dedesine duyduğu büyük sevgiyle başladı. 1979 yılında Aydın’ın Köşk ilçesinde kahvehanede avcılar konuşurken duymuştu; “köpek mi köpek, Katmerci Nuri’nin köpek”. Hayran olduğu dedesinin köpekleri dillere destandı.

Guardia Turca de Smyrna Mastiff Irkları Üretim Merkezinin kurucusu Cem ÇELİK, dedesinden aldığı köpek sevgisinin etkisi altında, daha çocuk yaşta bir hayal kurdu; bir gün gelecek en iyi köpekleri o yetiştirecekti.

Eve köpek almak için anne ve babasına çektirmediği eziyet kalmamıştı. İlk köpeğini onlara 7 yaşında aldırmayı başardı.

Yıllar birbirini kovaladı, 1990’da 18 yaşında, aylarca çalışarak kazandığı parayı biriktirip, köpek kitaplarında gördüğü ve rüyalarını süsleyen bir köpeği, Napoliten Mastiffi almak için ilk kez yurtdışına çıktı ve ilk Napoliten Mastiffi getirmesiyle bu serüven başladı. Napolitenleri, Danualar onları diğer mastiff ırkları izledi.

(Şimdilerde ona “Mastiffman” denmesinin nedeni de genç yaşta mastifflerle ilgilenmeye başlaması ve zaman içinde bu ırklar konusunda tam olarak uzmanlaşmasıydı.)

(1990) Napoliten Mastiff
Guardia Turca kurucusu ilk Napoliten Mastiff ile (18 yaşında-1990)

Guardia Turca Çiftliği, 2008’e gelindiğinde Kangal, Akbaş gibi yerli ırklar da dâhil, başta Cane Corso, Presa Canario, Rottweiler olmak üzere birçok ırkın üretimi konusunda uzmanlaşmıştı.

Tecrübe birikimi ve yıllar içinde ırkları daha iyi tanımamız, Guardia Turca olarak zamanla doğal seleksiyon ırklara yönelmemize neden oldu. Çünkü bu ırkların saldırganlığının daha düşük, aile yaşamına çok daha uygun, genetik hastalıklarının çok daha az olduğunu gördük. Bu çerçevede, agresyonu nispeten yüksek ırklardan uzaklaştık.

Muhteşem uyum yeteneklerine ilave olarak, bizi çok etkileyen tarihsel derinliği, Mastiff ırkları üzerine daha fazla eğilmemize neden oldu.

MÖ 2000 yıllarına ait bir kabartmada Mastiff
MÖ 2000 yıllarına ait bir kabartmada Mastiff

2008 yılından itibaren bir yandan aile köpekleri Mastifflere ve özelde Presa Canario ve Cane Corso ırklarına yoğunlaşırken, diğer yandan, yerli ırkların devamlılığı için çalışmalar yapılması gerektiği fikrinden yola çıkarak, Kangal ve Akbaş konusundaki çalışmalarımıza devam ettik. Mastiff dışında, aile hayatına uyumlu, sakin ve zeki diğer tüm ırklara ilişkin çalışmalarımız da devam etti.

Çok önemli bir diğer çalışma olarak da “Türk Kurt Köpeği” projesini başlattık. Ne yazık ki o zamanki imkânlar nedeniyle projede devamlılık sağlanamadı. Kısa bir süre Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, sonrasında Kütahya Dumlupınar Üniversitesi bu konuya el atsa da devlet politikası olarak yeni yerli ırk çalışmaları bulunmadığı için bu proje maalesef sürdürülemedi.

2012 yılında, millî bir Mastiff ırkı oluşturmak için Türk Mastiff ve Bandog Derneğini kurduk. Buna ilişkin çalışmalarımız hâlen devam ediyor.

2015 – 2020 yılları arasında yarışmalara ilgi gösterdik. Ürettiğimiz yavrular arasından 19 Türkiye şampiyonu çıkardık.

Şampiyonlarımızdan
Guardia Turca şampiyonlar yetiştiriyor.

Aynı yıllar, köpek beslenmesi üzerine yoğun bilimsel çalışmalar yaptığımız yıllardı. Los Canis mamaları ve “Mamacı” (www.mamaci.com.tr) böyle doğdu.

Los Canis ve Mamacı
Guardia Turca’nın yarattığı köpek maması: Los Canis (Mamacı)

Yine aynı dönem Danua Irk Derneği, Dogo Canario Irk Derneği, Çoban Köpekleri Irk Geliştirme ve Üretme Derneği, Tazı Klübü, Evde Beslenen Küçük Irk Köpekler Derneği gibi derneklerin kuruluşlarına öncülük ettik. Aynı zamanda milî çoban köpeklerimizin şehir yaşamına uyarlanması çalışmalarını başlattık.

2017 – 2020 yılları arasında köpeklere iyi yaşam ortamını sağlama ve barınak projeleri çalışmaları yaptık.

2020 yılında Guardia Turca Köpek çiftliğinin yeni tesislerini tamamladık. Böylece 15.000 m2 alana ulaşarak çalışmaları çok daha etkin ve verimli bir şekilde yürütmeye başladık.

2020 yılında Enternasyonal Kinoloji (köpek ırkları bilimsel çalışmaları) Federasyonunun temellerini attık.

Mastiff Irkları

Guardia Turca olarak; büyük ırk koruma köpeklerinin zirvesi olan “Mastiff” ırklarının tanıtımı ve üretilen yavruların uygun ailelere ulaştırılması temel hedeflerimizdendir.

“Cüssesi büyük olanın kalbi de büyük olur” düşüncesi ile hareket ediyoruz ve onları çok seviyoruz.

Mastiffman ve Napoliten Mastiff

Bu kapsamda, tercihleri büyük köpekler olan Türk hayvanseverlere, iklim, hava şartları ve şehir yaşamına uygun, çok iyi bir aile dostu ve aynı zamanda koruma köpekleri olan Mastiff ırklarını sunuyoruz.

Fransız Mastiffler
Muhteşem bir aile köpeği, Fransız Mastiff

Literatürde “Tanrı Köpek”, “İmparator Köpek” olarak anılan Mastiff ırkları; büyük vücutları, sahiplerine olan bağlılıkları, gürültüden uzak, sakin mizaçları, üstün koruma içgüdüleri ve muazzam güçleri ile önümüzdeki yıllarda Türkiye’de hak ettikleri değeri bulacaklardır. Buna tüm kalbimizle inanıyoruz.

Köpek Sevdası ve Bilimsel Düşünceyi Harmanlıyoruz

30 yılı aşkın tecrübe ile yola devam ederken, ırk standardı en yüksek, bağışıklık mekanizması güçlü, genetik olarak en kusursuz yavruları üretme ve aynı zamanda dünya genelindeki üstün kan hatlarını ülkemize getirme çalışmalarına durmaksızın devam ediyoruz.

1990 yılında başlayan Mastiff ırkları sevdamız, bugün uluslararası şecereli olarak ve müfettişler kontrolünde üretim şeklinde devam etmektedir.

Bütün yavrularımız Eşleşme İzin Belgesi, doğum esnasında müfettiş kontrolünde 1. Doğum Teyit Belgesi, 50. gün süt kesimi 2. Doğum Teyit Belgesi ve sonucunda uluslararası şecere ile üretilmektedir.

Çiftliğimiz

Çiftliğimiz dört alt birime sahiptir.

Üretim Bölümü: Bu bölümde mastiff ırkları, spor ve iş köpeği ırkları ve toy grubu köpeklerimizin üretimi yapılmaktadır.

Rescue Bölümü: Terk edilmiş ırk köpeklerin ve travma yaşayan sokak kedi ve köpek yavrularının rehabilite edilerek sahiplendirilmesi çalışmaları yapılmaktadır.

Eğitim Bölümü: Tecrübeli ve profesyonel kadromuzla, köpeklerinize temel itaat, ileri itaat ve koruma eğitimleri verilmektedir.

Pansiyon Bölümü: Kısa sürelerle ayrılmak durumunda kalan kişilerin dostlarına pansiyonumuzda yer verilmekte ve tüm ihtiyaçları ailemizden biri gibi karşılanmaktadır.

Sizleri de bir gün mutlaka Guardia Turca de Smyrna Mastiff Irkları Çiftliğine bekliyoruz.

Bütün hayvanseverleri tesislerimizde misafir etmek en büyük mutluluğumuzdur.

Scroll to Top
Bizi arayın