Guardia Turca de Smyrna

Presa Canario Köpek Irkı Özellikleri

Presa Canario (Kanarya Mastiff)

Dünyada Perro De Presa Canario, Dogo Canario ya da Canario Mastiff olarak anılsa da Türkçede en doğru adlandırılışı “Kanarya Mastiff” olmalıdır. Presa ya da Dogo kelimeleri zaten içerik olarak “köpek” anlamı taşır. Oysa Kanarya Mastiff sahipleri bilirler ki dostları diğer köpek ırklarına göre çok farklı davranışlara ve duygulara sahiplerdir. “mastiff kadar yüreği büyük” İngiliz sözü sanki onlar için söylenmiştir.

İngilizlerin dediği “Bir aslan için kedi neyse, bir mastiff için de köpek odur” sözünden de yola çıkacak olursak “mastiff” tanımlaması, “Canario” ırkına köpek tanımlamasına nazaran (presa ya da dogo adlandırılması)  daha uygundur. Kanarya Mastiff yerlilerden aldığı ismini önce adalara, sonra adada öten kuşlara vermiştir. Oysa kanarya, ada yerlisinin dilinde “insan yiyen” anlamını taşımaktadır.

Presa Canario Tarihçesi

Kanarya Mastiffin hikayesi 17. yüzyılda İngiliz Avam Kamarasından gelen talep üzerine; köpek dövüşlerinin sadece zengin ve aristokratlara ait bir spor olarak kabul edilmesi ve ayak takımı tabir edilen halkın bu spordan men edilmesi kararı alması ile birlikte alt tabakaya ait on bin civarı köpeğe el konulmasıyla başlar. Bu köpeklerin günümüzde Tenerife ve Gran Canaria olarak adlandırılan adalara bırakılmasıyla oluşmuş bir ırktır.

Kökeninde ağırlıklı olarak İngiliz Mastiff olmak üzere, İngiliz Bulldog ve Great Dane (Danua) ile dövüşen köpeklerden oluşan geniş bir yelpaze yatar. Oluşum süreci 130 yıl civarı sürmüştür. 1830 yılında adaların sahibi İspanya’ya ait bir ırk olarak tescillenmiştir.

Oluşumun bizce en önemli noktası, doğal seleksiyon bir ırk olmasıdır. İnsan müdahalesi ile gelişen ırklara göre genetik sorunlardan uzaktır. Dogo Argentino’nun alerjik problemleri, Cane Corso’nun solunum ve kalp rahatsızlıkları, Doberman, Pitbull, Rottweiler, Boerboel, Tosa Inu gibi ırkların sahibi ve ailesine karşı taşıdığı agresyon gibi problemleri taşımaz. Bu özellik Kanarya Mastiffini koruma ırklarının zirvesine taşıyan en belirleyici tarafıdır. İnsan iradi müdahalesi (volontarist müdahale) ile oluşan tüm ırklarda mutlaka sorunlu bir form vardır. Bu noktada doğal seleksiyon ile iradi seleksiyon farkını irdelemek gerekir.

Doğal seleksiyon onlarca yıla yayılan gelişimi içinde en olumsuz koşullarda güçsüz, sağlık sorunlu olanların üremeye fırsat bulamadan elendiği, çetin doğal koşullara uyum sağlayabilenlerin ayakta kaldığı ve bilgi aktarımı ile zekası gelişenlerin gen havuzunda yer almasıyla oluşan ırk standardını belirler. İradi seleksiyon insanların tercihleri ki bunlar köpeğin vücut ölçüsü, renk, gösteriş, öncelikli kullanım alanı ihtiyacına göre insan eliyle oluşturulan ırk standardıdır. Genetik uyumsuzluk, karakter çatışması, alerjik yada kronik hastalıklar handikap olarak hep karşımıza çıkar.

Presa Canario Özellikleri

Presa Canario, omuz çıkışları, derin bir kavis çizen göğüs formu ve yürüyüşü ile bir köpekten çok dağ aslanını andırır. Yaygın olarak iki form vücut hattına sahiptir. Biri dogo diğeri presa olarak adlandırılır. Bu adlandırma bizce yanlıştır çünkü bu köpek ırkını aslen Gran Canaria ve Tenerife hattı olarak iki hatta incelemek gerekir.

Gran Canaria hattı, erkekleri 45-55 kg, dişileri 40-50 kg arası top kaslı olurlar. Çok çevik, sessiz (az havlayan) yapıları ile muhteşem avcılardır. Öyle ki yattığı yerden havada uçan kırlangıcı yakalar. Irkın merkezi Kanarya Adalarından 1960 sonrası çıkanlar bu formdadır. Doğal yapılarını fiziksel ve davranışsal olarak korumuşlardır. Bu oluşumun kökeninde köpeğin hayvancılık alanında iş köpeği olarak kullanılması yatar (workline).

Gran Kanarya hattı dişileri diğer hat olan Tenerife hattına göre çok farklılıklar gösterir. Gran Canaria dişiler aslan sürülerindeki gibi anaerkil hareket ederler. Lider dişi tüm sürünün kendi yavrularından oluşması için mücadele verirken diğer dişilerin üremelerinin önüne geçmeye çalışır. Diğer dişilerin yavrularına karşı sürekli ölümcül bir risktir. Aynı zamanda kendi doğurduğu yavrularda organ yetmezliği, körlük, sağırlık gibi problem yaşayan yavruları doğumdan sonra eleyerek yaşamalarına izin vermez.

Tenerife hattı, ada sakinlerinin daha çok deniz ticareti ile uğraşmasından dolayı daha çok görsel güzelliğe yönelmiştir. Bacaklar daha kısa, vücut salı daha uzun, en olarak daha kalın, gösterişli ama hantal bir yapı oluşmuştur. Show line olarak da tabir edebiliriz.

Irk genel olarak sessizliği ile tanınır. Site ve apartman yaşamına bu noktada çok uygundur. Evinizde köpek olduğu kesinlikle anlaşılmaz. Matematik zekası çok yüksektir. Bir iki tekrarla her şeyi öğrenebilir.

Eğitim için diğer ırklardan farkı profesyonel eğitimi kabul etmemesidir. Presa Canario besliyorsanız onu kendiniz eğitmeniz gerekir.

Aile Yaşamına Uyumu

Çocuklara ve kadınlara karşı çok sevecendir. Özellikle çocuk güvenliği için en iyi ırk olarak tabir edilir. Aileyi kendi sürüsü olarak gördüğü için ev halkı için otomatik korumadır.

Presa Canario aile ile uyumlu bir cinstir.
Presa Canario aile ile uyumlu bir cinstir.

Dış alan yürüyüşlerinde diğer köpeklere karşı saldıran hiçbir zaman Presa Canario olmaz. Savunma pozisyonundadır. Saldırıyı başlatan olmamasına rağmen hep bitiren odur.

Kesinlikle saldırı komutları ile eğitilmemelidir. Sevgi köpeğidir. Ödüllendirme eğitimin en iyi metodudur. Dur komutu ilk öğretilmesi gereken komuttur.

Sağlık Sorunları Azdır

Sağlık olarak, acı eşiği en yüksek köpek ırkları içindedir. Bağışıklığı çok yüksektir. Ölümcül birçok köpek hastalığına doğal bağışıklığı vardır. Genetik taşıyıcı olduğu bir hastalık yoktur. Büyük ırklar içinde displazi (kalça çıkığı) en az olan ırklardandır. Akraba eşleşmesi epilepsi hastalığını tetikler. Irkın en büyük handikabıdır. Bu noktada kesinlikle güvenilir tescilli üreticilerden alınması gereken bir ırktır.

Yaşamınızda bir tavşan kadar yumuşak, sevecen bir can ama dışarıya karşı bir aslan kadar sert ve güvenilir bir dost istiyorsanız, sahip olmanız gereken tek ırk Presa Canario’dur.

Presa Canario Yavrularımız

Scroll to Top
Bizi arayın