Guardia Turca de Smyrna

American Staffordshire Terrier

American Staffordshire Terrier (Amstaf) ırkı köpekler, insanlarla beraber olmayı seven aile köpekleri olarak bilinirler. Güçlü, kuvvetli, zeki ve oyuncu bir ırktır.

Agresif ve korkutucu bir ırk olduklarına dair önyargılar bulunsa da ırkın karakter özellikleri büyük oranda sahibi ve yetiştirilme tarzı tarafından belirlenir. Bu nedenle daha önce köpek eğitmiş kişilerce sahiplenilmesi daha uygundur.

American Staffordshire Tarihçesi

American Staffordshire, 18-19. yüzyıllarda Büyük Britanya’da dövüş köpeği olması için üretilen ırklardan birisidir. Irkın ataları Bulldog ve Terrier türü köpeklerin kırmasıydı.

Bu ırk köpek dövüşleri haricinde kasaplar tarafından boğaları kontrol altına almak için de kullanıyordu. Ayrıca çiftçilerin ve avcıların da sadık yardımcılarından biriydi. İnsanlara olan sevgisi ve ilgisi sayesinde aile köpeği olarak da tercih ediliyordu.

American Staffordshire Terrier
American Staffordshire Terrier

Güçlü yapılarından dolayı köpek dövüşleri haricinde boğa ve ayı dövüşlerinde de kullanılıyorlardı. Bu nedenle aslında sevgi dolu bir ırk olsalar da insanlar ırkı agresif, sinirli ve korkutucu olarak tanımlanmaya başladılar.

1850’li yıllarda ırkın yolu Amerika’ya düştü. İlk zamanlarda Yankee Terrier ve American Bull Terrier gibi farklı isimlerle anılıyordu. Amerika’da bu ırk geliştirilmeye devam edildi ve ortaya orijinalinden farklı, daha büyük bir köpek çıktı. Yeni köpek türünün eskisinden ayrılması için American Kennel Club 1936 yılında ırkı American Staffordshire Terrier olarak isimlendirdi.

American Staffordshire Karakter ve Fiziksel Özellikleri

Karakteristik özellikleri:

Eğitilmesi zor değildir, ancak emek ister. Irkın bazı üyeleri bağımsızlığına düşkünken bazıları eğitime daha açık olabilir. İlk kez köpek bakacaksanız başka bir ırka yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Oldukça zeki ve meraklı bir köpektir.

Enerjisi ortalama seviyededir. Günlük 20-40 dakikalık egzersizler American Staffordshire için yeterli olacaktır. Ev içinde hareketli ve yaramaz olabilirler.

Oyunculuğu ile öne çıkar.

Apartmanda yaşamaya uygun bir ırk değildir.

Ailesine karşı sevgi dolu, ilgili bir köpektir. Küçük çocuklarla da iyi anlaşabilir. Bunun yanında diğer köpeklerle arasının iyi olduğu söylenemez.

Yabancılara karşı hoşgörülüdür.

Yalnız kalmaktan hoşlanmaz. Tek başına kaldığında panikleyebilir ve havlama, çiğneme gibi davranışlar gösterebilir. Gün içinde evde en az bir kişi bulunan aileler için daha uygun bir ırktır.

Havlamaya ve kazmaya eğilimlidir.

Fiziksel özellikleri:

Beklenen yaşam süresi 10-15 yıldır.

Erkek American Staffordshire köpeklerinin boyu 43-48 cm, ağırlığı ise 23-32 kg arasındadır.

Dişilerinin boyu ortalama 40-45 cm olmakla beraber ağırlıkları 18-32 kilo arasında değişir.

Irk pek çok farklı kürk rengine sahip olabilir. Siyah, beyaz, kırmızı ve kahverenginin farklı tonlarını kürklerinde taşıyabilirler. Genellikle beyaz ve ikinci bir rengin karışımına sahip olurlar.

American Staffordshire Terrier çeşitli renklerde olabilir.
American Staffordshire Terrier çeşitli renklerde olabilir.

Tüyleri kısa, düz ve yumuşaktır. Yılda iki defa çok fazla tüy dökerler. Geri kalan aylardaysa tüy dökümü oldukça azdır.

Genel olarak güçlü bir yapıya sahiptirler. Özellikle çeneleri çok güçlüdür.

Fazla salya akıtmazlar fakat çok horlayabilirler.

Besleme ve Bakım

American Staffordshire her gün egzersiz yapmaya ihtiyaç duyar. Uzun koşular bu ırkın hoşuna gidecektir. Köpeğinizin zihnini aktif tutmak için zihin egzersizlerine de programınızda yer vermelisiniz. İtaat eğitimini bir zihin egzersizi olarak düşünebilirsiniz.

Bu ırk apartmana uygun olmasa da ev içinde ailesiyle yaşamak ister. Ayrıca kürk yapısı da dışarıda yaşaması için elverişli değildir. Bu durumda müstakil evler American Starffordshire için en iyi yuva olacaktır.

Kürkü kısa ve düz olduğundan kolayca bakımı yapılabilir. Köpeğinizi haftada bir-iki defa taramanız ve ancak çok kirlendiği zaman banyo yaptırmanız yeterlidir.

Orta enerji düzeyine sahip köpekler için üretilen mamalardan kullanabilir veya köpeğinizin mamasını kendiniz hazırlayabilirsiniz. Her iki durumda da veterinere danışarak köpeğiniz için uygun mamayı seçmeniz en iyisidir.

Sağlık

American Staffordshire genel olarak sağlıklı bir ırktır. Yine de ırkın cilt alerjilerine, idrar yolu enfeksiyonlarına, kireçlenmeye, spondiloza, eklem problemlerine, çeşitli otoimmün ve kalp hastalıklarına yatkınlığı bulunuyor. Bu durumu göz önüne alarak köpeğinizi düzenli olarak muayene ettirmek isteyebilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın