Guardia Turca de Smyrna

Cane Corso

Cane Corso (Italiano)

Cane Corso, dünyada İtalyan Mastiff (Cane Corso Italiano) olarak da anılır.

Tüm dünyada ve ülkemizde de çok sevilen köpek ırklarından biridir. Özellikle aile koruma köpeği olarak ilk değerlendirilmesi gereken ırklardan biridir.

Tarihçesi

Özellikle 18. yüzyılda sanayi devrimi sonrası feodal dönemin büyük arazilerine nazaran daha küçük arazilere ve şehir yaşamına uyumlu ırklara duyulan ihtiyaç, İtalya’da bakımı ve beslemesi çok zor olan Napoliten Mastifflerden daha atletik, daha haraketli ve daha küçük bir koruma köpeği arayışı, Cane Corsonun oluşumunu sağlamıştır.

Birinci ve ikinci dünya savaşlarında nesli tükenmeye yüz tutmuştur. Savaştan sonra, yazar ve köpek dostu Piero Scanziani tarafından yürütülen çalışmalar ve 1970’lerle beraber gönüllülerin üretime ağırlık vermesi ile tekrar yayılmaya başlamış, 1990’lar sonrası popüler ırklar arasına girmiştir.

Cane Corso Özellikleri

İngilizlerin dediği “Bir aslan için kedi neyse, bir mastiff için de köpek odur” sözünden de yola çıkacak olursak “mastiff” tanımlaması, Cane Corsolara kesinlikle uyar. Sevecen ve aile içine uygun köpeklerdir.

Bilinen sağlık sorunları

Genetik olarak kiraz göz tabir edilen üçüncü göz kapağı uzaması, kirpik dönmesi, displazi (kalça çıkığı) riski yüksektir. Bu nedenle de mutlaka güvenilir üretim merkezlerinden alınmalıdır. Menşei belli olmayan ev üretimi ya da petshop gibi yerlerden alınmaması gereken bir ırktır.

Nesli tükenmek üzere olup tekrar üretildiği için gen havuzu dardır. Bu nedenle, genetik olarak yatkın olduğu hastalıkları bertaraf edebilmek için Cane Corso köpeğinizi mutlaka fazla sayıda damızlığa ve dolayısıyla geniş gen havuzuna sahip üretim çiftliklerinden almalısınız.

Bu sayede akraba çiftleşmesi, akrabalık oranı en aza inmiş ve genetik hastalıkların tetiklenmesi önlenmiş olur.

Akdeniz ikliminin getirdiği viral ve bakteriyel hastalıklara karşı hassas olabilir. Bu nedenle, yavrular aşıları tamamlanana kadar kesinlikle dışarıya çıkarılmamalıdır. Özellikle kanlı ishal ve gençlik hastalığına karşı dikkat edilmelidir.

Cane Corso renkleri

Renk skalası çok geniştir. Çok farklı renklerde olsa da ayaklarda ve tırnaklarda beyaz olması pek istenmez.

Blue, formentino gibi renkleri moda olsa da temel renkleri brindle, siyah ve fawndır. Diğer ırklarda olduğu gibi moda olan renkler aslında ırk standardında diskalifiye renklerdir.

Cane Corso renk skalsı geniştir.
Cane Corso renk skalası geniştir.

Besleme yapılırken yüksek yağ oranlı mamalardan kaçınmak gerekir. Yağlı mamalar damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi riskini, özellikle üç yaş ve üzerinde yükseltir.

Az tüy dökmesi ve renklerinin parlaklığı ev içi beslemede tercih nedenidir. Evde beslenen küçük ırklara göre ev içine uyumu çok daha fazladır.

Haftada bir kez taranması, tüy bakımı için yeterli olacaktır.

Eğitime yatkınlığı

Koruma olarak eğitime yatkınlığı yüksektir. Güvenilir bir bekçi köpeğidir.

Yavrular kesinlikle dayakla ya da saldırı komutları ile eğitilmemelidir. Sevgi köpeğidir. Ödüllendirme eğitimin en iyi metodudur. Dur komutu ilk öğretilmesi gereken komuttur. Gerekli eğitim verildiğinde, her zaman güvenebileceğiniz, muhteşem bir aile dostu ve koruma köpeği olur.

Hayat arkadaşı olarak pek çok ırktan daha sadık, duygusal ve sevecendirler.

Cane Corso Fiziksel Özellikleri

Erkekleri 50/60 kg ağırlığında olurlar, dişiler 10 kg daha azdır.

Dişileri 58-66 cm, erkekleri ise 62–70 cm arasında boya sahip olur.

Cane Corso Yavrularımız

Siz de muhteşem bir cane corso yavru sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçin.

Scroll to Top
Bizi arayın