Guardia Turca de Smyrna

Cane Corso

Cane Corso

Cane Corso, dünyada İtalyan Mastiff (Cane Corso Italiano) olarak da anılır.

Tarihçesi

Özellikle 18. yüzyılda sanayi devrimi sonrası feodal dönemin büyük arazilerine nazaran daha küçük arazilere ve şehir yaşamına uyumlu ırklara duyulan ihtiyaç, İtalya’da bakımı ve beslemesi çok zor olan Napoliten Mastifflerden daha atletik, daha haraketli ve daha küçük bir koruma köpeği arayışı, Cane Corsonun oluşumunu sağlamıştır.

Birinci ve ikinci dünya savaşlarında nesli tükenmeye yüz tutan ırk 1970’lerle beraber gönüllülerin üretime ağırlık vermesi ile tekrar yayılmaya başlamış 1990’lar sonrası popüler ırklar arasına girmiştir.

Cane Corso Özellikleri

İngilizlerin dediği “Bir aslan için kedi neyse, bir mastiff için de köpek odur” sözünden de yola çıkacak olursak “mastiff” tanımlaması, Cane Corsolara kesinlikle uyar. Sevecen ve aile içine uygun köpeklerdir.

Genetik olarak kiraz göz tabir edilen üçüncü göz kapağı uzaması, kirpik dönmesi, displazi (kalça çıkığı) riski yüksektir. Bu nedenle de mutlaka güvenilir üretim merkezlerinden alınmalıdır. Menşei belli olmayan ev üretimi ya da petshop gibi yerlerden alınmaması gereken bir ırktır.

Renk skalası çok geniştir. Çok farklı renklerde olsa da ayaklarda ve tırnaklarda beyaz olması pek istenmez.

Besleme yapılırken yüksek yağ oranlı mamalardan kaçınmak gerekir. Yağlı mamalar damar tıkanıklığına bağlı kalp krizi riskini, özellikle üç yaş ve üzerinde yükseltir.

Blue, formentino gibi renkleri moda olsa da temel renkleri brindle, siyah ve fawndır. Diğer ırklarda olduğu gibi moda olan renkler aslında ırk standardında diskalifiye renklerdir.

Agresyonu yüksek bir ırktır. Özellikle yemek yerken kıskanç olur.

Az tüy dökmesi ve renklerinin parlaklığı ev içi beslemede tercih nedenidir. Evde beslenen küçük ırklara göre ev içine uyumu çok daha fazladır.

Koruma olarak eğitime yatkınlığı yüksektir. Güvenilir bir bekçi köpeğidir.

Yavrular aşıları tamamlanana kadar kesinlikle dışarıya çıkarılmamalıdır. Özellikle kanlı ishal ve gençlik hastalığına karşı dikkat edilmelidir.

Yavrular kesinlikle dayakla ya da saldırı komutları ile eğitilmemelidir. Sevgi köpeğidir. Ödüllendirme eğitimin en iyi metodudur. Dur komutu ilk öğretilmesi gereken komuttur.

Erkekleri 50/60 kg ağırlığında olurlar, dişiler 10 kg daha azdır. Hayat arkadaşı olarak pek çok ırktan daha sadık, duygusal ve sevecendirler.

Cane Corso Yavrularımız

Siz de muhteşem bir cane corso yavru sahiplenmek isterseniz hemen bizimle iletişime geçin.

Bizi arayın Scroll to Top