Guardia Turca de Smyrna

Danua (Great Dane)

Danua (Great Dane)

Mısır ve eski Mezopotamya bölgelerinde keşfedilen, Danua tipi köpekleri tasvir eden resimlere dayanarak, cinsin soyunun MÖ 3.000’e kadar dayandığı düşünülmektedir. Daha yakın geçmişi esas alırsak, bu ırkın Almanya’da en az 400 yıl önce ortaya çıktığı bilinmektedir.

Güçlü, dev boyutlu Mastifflerin soyundan gelen Danua, koruma içgüdüleriyle bilinir. Almanlar, Deutsche Dogge (Alman Mastiff) adını verdikleri Danuayı yaban domuzu avlamak ve Alman soylularını ve mallarını korumak için kullandılar.

Fransız doğa bilimci Georges-Louis Leclerc, 1700’lerde Danimarka’da seyahat ederken bu köpek ırkı ile tanışmış ve Great Dane anlamına gelen le Grande Danois (Büyük Danimarkalı) adını vermiştir. 1700’lerin sonlarında, Danualar, Fransa, Danimarka ve İngiltere dahil olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde bulunmaya başladı. 1800’lerin ortalarında Amerikalılar, köpekleri Avrupa’dan ithal etmeye başlamış ve bu şekilde bu kıtada da yer almıştır.

Danua antik paralarda yer alan bie köpektir.
Eski parada Danua benzeri motif.

Danua Özellikleri

Great Dane (Danua) cinsi köpekler tüy renklerine göre farklı türlere ayrılsa da genel ırk özellikleri birbirinin aynısıdır. Siyah Great Dane, Marble (mermer) Great Dane ve Harlequin (alacalı) Great Dane. Alacalı Danualar bütün Great Dane cinsi köpekler içerisinde en göze çarpan ve görkemli olanıdır.

Asil duruşlu, dayanıklı, zarif, dev köpeklerdir. “Köpeklerin Apollosu” olarak tanınırlar. Yumuşak huylu, duygulu ve sabırlıdırlar. Sadece tehditkâr bir durum ortaya çıkarsa saldırganlaşırlar.

Sosyal, yumuşak huylu ve yumuşak başlı köpeklerdir. Sahipleriyle birlikte olmak isterler ve uzun süre yalnız bırakıldıklarında çoğu zaman ruhsal sorun yaşarlar. Büyük boyutlarına rağmen oynamayı ve kucakta oturmayı severler.

Daha önceden köpek bakmış deneyimli sahipler için uygun köpektir. Günde bir ile iki saat yürütülmesi onu daha mutlu bir köpek yapar.

Minimum salya sorunu vardır. Haftada bir tüy bakımı gerektirir.

Havlamayı seven bir köpektir. Diğer evcil hayvanlarla yaşamak için eğitim alması gerekebilir.

Bu köpeklerin eve gelen yabancıları korkutmaması için iyi bir itaat eğitimi görmeleri gerekmektedir. Great Dane’ler savaş köpeği, av köpeği, bekçi köpeği ve koruma köpeği olarak kullanılmışlardır. Günümüzde halen nadir de olsa bekçilik yapanları vardır fakat artık insana arkadaşlık eden köpekler olarak oldukça popülerdirler.

Tarihte saray bekçisi olarak tanınan dev ırk Great Dane, ihtişamı ile her zaman ilgi odağıdır.

Scroll to Top
Bizi arayın