Guardia Turca de Smyrna

Minyatür Schnauzer

Minyatür Schnauzer cinsi köpeklerin kökeni Almanya’ya dayanmaktadır. İsimleri dış görünüşlerinden ilham almıştır ve “kısa sakal” anlamına gelmektedir. Oldukça sevimli, cana yakın ve kendine özgü bir görünümü olan bu köpekler Almanya ve Fransa’da çok yaygın olarak görülmektedir.

Schnauzer Cinsi Köpekler

Schnauzer cinsi köpekler 3 kategoriye ayrılmış ve ulaştıkları boyutlara göre adlandırılmıştır.

Standart Schnauzer Cinsi

Dev Schnauzer Cinsi

Minyatür Schnauzer Cinsi

Standart schanuzer cinsi köpeklerin boyutları 43 ile 49 cm aralığındadır. Dev schnauzer cinsi köpeklerin boyutları ise 63 ile 71 cm aralığında yer almaktadır. Bu yazımızda incelediğimiz minyatür schnauzer köpeklerin boyutları ise 31 ile 36 cm arasındadır.

Schnauzer Köpeklerinin Tarihçesi

Schnauzer tarihinin orta çağa kadar dayandığı bilinmektedir. 1492 tarihine ait resimlerde ve duvarlarda schnauzer cinsi köpeklerin varlığını gösteren bulgular vardır. Bu resimler bu köpek ırkının kökeninin ne kadar eskiye dayandığının bir kanıtıdır.

Eski zamanlarda koruma köpeği olarak kullanılmışlardır. Özellikle 15. ve 16. yüzyıllarda şehirlerarası iş yapan tüccarların koruma ihtiyaçlarını sağlamak üzere schnauzer köpek cinsinden yararlandığını bilmekteyiz.

Minyatür Schnauzer Fiziksel Özellikleri

Gri, siyah ve siyah-gümüş olmak üzere üç farklı renkte bulunan minyatür schnauzer köpekler, omuzlarına kadar 31 ile 36 cm aralığında değişkenlik göstermektedirler. Bu köpekler, küçük gövdelerine rağmen, oldukça güçlü bir yapıya sahip olduklarından, koruma köpekleri olarak kullanılırlar.

Miniature Schnauzer bekçi köpeği olarak da kullanılır.

Oldukça zeki ve atletiktirler. Çevik hareketlere sahip bu köpekler, sevimliliklerinin yanında insanların yaşamlarını devam ettirebilmelerine yardım etmektedirler.

Minyatür Schnauzer Cinsi Köpeklerde Sağlık ve Bakım

Oldukça sağlıklı bir ömür geçirme eğilimi olan bu köpekler, 15 yaşına kadar yaşayabilmektedirler. Bununlabirlikte, bazı hastalıklara daha yatkın oldukları bilinmektedir. Bunlar; böbrek taşları, karaciğer hastalıkları, deri problemleri, diyabet, willebrand hastalığı ve kist oluşumudur.

Bakımı oldukça kolay olan minyatür schnauzerin, tüyleri normal şartlarda dökülmemektedir. İki hafta ara ile uzayan tüylerinin kısaltılması ve göz çevresinin özenle tıraşlanması gerekmektedir. Haftada en az birkaç kez fırçalanma ihtiyacı duyarlar ve gerektiği zamanlarda yıkanabilirler.

Minyatür Schnauzerler her iklime uyum sağlayabilmektedirler.

Karakteristik Özellikleri

Sevecen, zeki, atik, korumacı olan bu köpekler, sahipleri tarafından sevilme ihtiyacı duymaktadırlar. Sahipleri tarafından doğru şekilde sosyalleştirildikleri takdirde diğer köpeklerle ve insanlarla oldukça sağlıklı ilişkiler kurabilmektedirler.

Evde beslenen minyatür schnauzer cinsi köpeklerin sevilme ihtiyaçları üst seviyededir. Bu nedenle bu cins köpeği sahiplenmek isteyen bireyler iyi karar verme durumundadırlar.

Aile içerisine uyumu sağlanan köpekler aile fertlerine karşı oldukça korumacı yaklaşacaktır. Tipik özelliklerinden bir tanesi çocuklar ile iyi anlaşabilmeleridir. Çocuklarla iyi ilişkiler kuran bu köpekler zaman zaman oldukça korumacı olabilmektedirler. Düşünme yetenekleri çok geliştiğinden, fazlasıyla zeki olan bu köpekler, her evde bulunması gereken aile dostu canlılardır.

Minyatür Schnauzer iyi bir aile köpeğidir.

Eğer bu cins bir köpeğiniz varsa onu mutlu etmek için sık sık tarayın. İki katmanlı bir tüy yapısına sahip olan minyatür schnauzer cinsi köpekler taranma ihtiyacı duyarlar. Yakın ilişkiler kurmayı hızlandırmak istiyorsanız köpeğinizi bol bol tarayın ve onunla vakit geçirin, uzun yürüyüşlere çıkın çünkü çok enerjik bir dosttur.

Scroll to Top
Bizi arayın