Guardia Turca de Smyrna

Alman Kurdu Özellikleri

Alman Kurdu (German Shepherd)

Ülkemizde daha çok Alman Kurdu olarak bilinen Alman Çoban (German Shepherd), 1800’lerin sonlarında Almanya’da ortaya çıktı.

Kaptan Max von Stephanitz, Alman Kurdu ırkının oluşmasında en önemli rolü üstlenen kişidir. Von Stephanitz, birçok yerli çoban köpeği ırkında bulunan zeka, güç ve yetenek gibi niteliklere uzun zamandır hayrandı. Ancak tüm ideal özellikleri üzerinde taşıyan bir ırkı henüz görmemişti. Bu nedenle başlattığı çalışmalar sonucunda çeşitli koyun çoban köpeklerini tek bir cinste kaynaştırma hayalini gerçekleştirdi. Sonuçta, kusursuz karakterli, mükemmel çalışma yeteneğine sahip, sadık ve oldukça eğitilebilir bir köpek ırkı elde etti. Zekaları, hızları, güçleri ve keskin koku alma yetenekleri, onları koyun çobanları olarak mükemmel bir seçim haline getirdi.

I.Dünya Savaşı’nın başlangıcında Alman Çoban, Almanya’nın tümüne yayılmış ve çok sevilen bir ırk haline gelmişti. Ardından hızla dünyanın diğer bölgelerine de yayıldı. İnsanlar sadık ve cesur karakterleri nedeniyle Alman Çobanları seviyorlardı.

Alman Kurdu Özellikleri

Alman Çobanlar, eğitilmesi kolay bir ırk olduğundan, polis köpekleri olarak sıklıkla kullanılır. Olağanüstü koku alma duyusu sayesinde en ideal polis köpeğidir.

Alman Kurdu K9 Polis Köpeği
Alman Kurdu K9 Polis Köpeği

Etraflarında olup bitenlere çok dikkat etmeleri ve sabırlı olmaları nedeniyle, görme engellilere kılavuzluk edebilen ırklar arasında da öncelikli olarak tercih edilirler.

Alman Kurdu Görme Engelliler İçin Kılavuz
Alman Kurdu: Görme Engelliler İçin Kılavuz

Alman Kurdu cinsi köpekler, genellikle 55 ila 65 santimetre omuz yüksekliğinde olan büyük boy köpeklerdir. Ağırlığı erkekler için 30-40 kilogram ve dişiler için 22-32 kilogramdır. Kubbeli bir alınları, uzun ağızları ve siyah burunları vardır. Çeneler güçlüdür. Gözler orta büyüklükte, kahverengidir ve canlı, zeki, kendinden emin bir görünüme sahiptir. Kulaklar büyüktür ve dik durur. Heyecanlandıklarında yükselen ve hızlı hareket ederken alçalan, uzun boyunları vardır. Kuyruk gürdür ve diz kısmına kadar uzanır.

Alman Çobanlar, en yaygın olarak “kahverengi/siyah” ve “kızıl/siyah” renklerde görülür. Çoğu renk çeşidinde, “eyer” ya da “battaniye” şeklinde saran siyah bölümler ve siyah gövde işaretleri vardır. Daha nadir renk çeşitleri arasında tamamen siyah, tamamen beyaz, koyu kahve ve mavi çeşitleri bulunur. Ancak tamamen beyaz, bazı standartlarda anında diskalifiye için gerekçedir.

Alman Kurdu Renkleri
Alman Kurdu Renk Örnekleri

Alman Kurdu oldukça aktif bir köpektir. Onları daha yavru iken sosyalleştirmek ve hayatları boyunca uzun yürüyüşlere çıkarmak mutlu olmalarını sağlar.

Olağanüstü nitelikleri ve özellikleri Alman Çoban Köpeğini harika bir ev arkadaşı ve koruyucusu yapmaktadır. Ancak doğru bir şekilde sosyalleştirilmezlerse, aileleri ve bölgeleri için aşırı koruyucu hale gelebilirler. İlk başta yabancılara karşı uzak durur, ancak sahibi tarafından tanıştırılırsa hızla iletişim kurar. Irk özellikleri, onları özellikle çocuklar için mükemmel bir köpek yapar.

Guardia Turca’nın seçkin Alman Kurdu yavrularından sahiplenmek için Yavrularımız sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın