Guardia Turca de Smyrna

Köpeklerin Eşyalara Zarar Vermesi Nasıl Önlenir?

Bir çeşit davranış bozukluğu sorunu kaynaklı da olabilen, köpeklerin eşyalara zarar vermesi alışkanlığı köpeklerde sık karşılaşılan bir durumdur. Genellikle eşyaları kemirme olarak görülür.

Bu bazen köpeklerin yaşadığı ortamla ve içerisinde bulunduğu aileyle ilgili verdiği bir tepki olabilir ve önüne geçilebilir.

İçgüdüsel olarak tırmalama ve kemirme gibi birçok davranışa sahip olan köpekler için ev hayatında eşyalara zarar vermesini engelleyecek bazı yollar mevcuttur.

En önemlisi eğitim olsa da farklı yöntemlere de başvurulabilir. Bir uzmana danışmak her konuda daha etkili sonuç alınmasını sağlar. Fakat yine de herkesin uygulayabileceği belli başlı basit yöntemler mevcuttur.

Köpekler Neden Eşyalara Zarar Verir?

Köpeklerin bu tarz davranışlarda bulunmasının altında birçok sebep yatabilir. Engelleme yoluna gitmeden önce sebepleri iyi analiz etmek önüne geçmede daha etkili yöntemler kullanılmasını sağlayacaktır. Sebeplerden en yaygın olanlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Yalnız bırakılma ve sıkılma
  • Ayrılıkla ilgili problemler yaşama, sahibinden uzak kalma korkusu
  • Sadece sezgisel ve içgüdüsel durumlar
  • Genellikle ayakkabıya karşı, kendilerine bırakılmış bir hediye olarak görmesi
  • Özellikle yavru köpeklerde dişlerin kaşınması
  • Herhangi bir korku veya fobiye sahip olma
  • Atalarından gelen genetik bir kodlama
  • Sosyalleşme konusunda geri bırakılma
  • Eğitimlerin ve aktivitelerin aksatılması ya da hiç yapılmaması
  • Yeterli ilgiyi görememek ve ona vakit ayrılmaması

Bu durumlar içgüdüsel ve tamamen oyun amaçlı olabileceği gibi davranış bozukluğu sebebi de olabilmektedir.

Buna sebep olan en önemli faktörler ise sosyalleşememek, eğitimin aksaması ve yeterince ilgi gösterilmemesidir.

Eğitimin aksatılması, çeşitli davranış sorunlarını beraberinde getirir.
Eğitimin aksatılması, çeşitli davranış sorunlarını beraberinde getirir.

Bu davranış bozukluklarında eşyalara zarar vermenin yanında farklı olumsuzluklar da gözlenebilir. Eğer köpeğin ciddi bir sorunu olduğu düşünülüyorsa mutlaka bir uzmana danışılmalı ve onun direktifleri sonucunda harekete geçilmelidir.

Eşyalara genellikle çiğneme isteği sonucu zarar veren köpeklerin bu davranışı göz ardı edilmemelidir. Her ne kadar doğal bir durum olabilse de bunu genellikle boş kaldıklarında yaparlar. Bu durumu engellemenin bazı yolları mevcuttur.

Köpeklerin Eşyalara Zarar Vermesi Nasıl Önlenir?

Bu durumun oluşmasına zemin hazırlayacak sebeplerin iyi değerlendirilmesi ilk ve en önemli adımdır.

Diş kaşıma için alternatif yaratın

Diş kaşınması da olsa kesinlikle görmezden gelinmemesi gerekir. Her ne kadar doğal bir durum da olsa her eşyayı diş kaşımak için kullanamayacağını öğretmek gerekir. Diş kaşımak için özel yapılan oyuncaklar hem evdeki eşyaları korur hem de köpeğin daha rahat etmesini sağlar.

Diş kaşıma oyuncakları, köpeklerin eşyalara zarar vermesi sorununda yardımcı olabilir.
Diş kaşıma oyuncakları, köpeklerin eşyalara zarar vermesi sorununda yardımcı olabilir.

Köpeğinizi için tehlikeli eşyaları uzaklaştırın

Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta ise tehlikeli eşyalardır. Birçok eşyaya hoşuna gittiği ve dikkatini çektiği için yönelebilirler. İlgilerini çeken eşyayı dişlemek onları mutlu edebilir. Bu nedenle, evdeki zarar verebilecek, özellikle elektrikli eşyalar, mutlaka ulaşamayacağı noktalarda olmalıdır.

Psikolojik nedenleri çözüme kavuşturun

Bununla birlikte, sorunun altında bir şeye tepki veya bir sıkıntıyı dile getirme çabası da olabilir. Bu durumların iyi gözlemlenerek sorunun kaynağına inmek önemlidir.

Köpekler, uzun süre yalnız kalmamaları gereken evcil hayvanlardır. Eğer olması gerekenden fazla yalnız kalırlarsa bu duruma agresif bir şekilde eşyalara zarar vererek tepki gösterebilirler. Bu sebeple seveceği ve ilgisini çekebilecek oyuncaklar almak dikkatini evdeki eşyalardan uzakta tutacaktır.

Egzersiz eksikliği varsa giderin

Egzersiz köpeklerin hayatındaki en önemli şeydir. Düzenli yürüyüşler ve gün içerisinde yapılan aktiviteler herhangi bir sağlık sorununu önleyebileceği gibi psikolojik olarak da yardımcı olur. Bu aktivitelerin ertelenmemesi ve köpeğe yeterli ilginin gösterilmesi de alınabilecek önlemler arasındadır.

Egzersiz eksikliği birçok soruna yol açabilir.
Egzersiz eksikliği birçok soruna yol açabilir.

Eğitim şart

En önemli konu ise eğitimdir. Temel itaatleri öğretmek bir eşyaya zarar verme anında onu engellemeyi kolaylaştıracak ve eğitim devam ettikçe tamamen ortadan kalkacaktır.

Dikkatini çekmek ve o an yaptığı davranıştan onu uzaklaştırmaya çalışmak da etkili bir yöntem olabilmektedir.

Acı tatlardan hoşlanmayan köpekleri, özellikle kanepe gibi yerlerden uzak tutmak için spreylere başvurulabilir. Uzak durması istenilen bölgeye tadını ve kokusunu sevmeyeceği bir sprey kullanmak daha sonra oraya hiç yaklaşmamasını sağlayacaktır.

Verilecek kemirme oyuncaklarının yanında tırmalama için de çeşitli oyuncaklar tercih edilmelidir. Böylelikle hem oyun ihtiyaçlarını hem de içgüdüsel bazı davranışlarını bu eşyalar üzerinde sergileyebileceklerdir.

Köpeğinizin evdeki eşyalara zarar verme gibi bir davranış bozukluğu geliştiyse, bu tavsiyelere uyarak ve gerekirse bir uzmandan yardım alarak bu sorundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın