Guardia Turca de Smyrna

Köpeklerinizi Mutlaka Uzak Tutmanız Gereken 7 Yiyecek

Her canlı gibi köpeklerin de beslenmesi önemli ve dikkat edilmesi gereken bir konudur. Evlerimizde ve bahçelerimizde bize eşlik eden bu sevimli dostlarımızın sağlıklarına dikkat etmek, en başta beslenme düzeniyle ilişkilidir. Bu çerçevede, öncelikli olarak yapmanız gereken, köpeklere zararlı yiyecekler konusunda bilgi sahibi olmaktır.

Sebze ve meyveler insanlar için ne kadar faydalı olsa da hayvanlar için aynı durum söz konusu olmayabiliyor. Sağlıklı beslenme için onların da çeşitli sebzeleri tüketmeleri önemli, fakat tıpkı insanlarda olduğu gibi onlar için de doğada tüketmemeleri gereken besinler mevcuttur.

Köpeklere zararlı yiyecekler konusunda bilgili olup, onları korumalısınız.
Köpeklere zararlı yiyecekler konusunda bilgili olup, onları korumalısınız.

Bu besinlerin zararlı olmasının sebebi genelde köpeklerin sindirim sistemine uygun olmamasından kaynaklıdır. Çoğunlukla zehirlenmelere yol açan bu besinler, sadık dostlarımızın besin düzeni arasında kesinlikle yer almamalı ve dikkat edilmelidir.

Köpeklere Zararlı Yiyecekler Nelerdir?

1. Soğan ve Sarımsak

İnsanların belki de en sık kullandığı besinlerden olan soğan ve sarımsak her ne kadar bizim için lezzetli olsa da köpekler için hiç iyi değildir. Özellikle çiğ olmaları onlar için ciddi problemdir.

Soğan ve sarımsak köpeklere zararlıdır.
Soğan ve sarımsak köpeklere zararlıdır.

Çeşnili yemekler, içerisinde ne olduğu tam olarak bilinmeyen gıdalar, köpeklerinizden mutlaka uzak tutulmalıdır. Soğanın ve sarımsağın içerisindeki çeşitli öğeler köpeklerin sağlıklarına karşı oldukça zararlıdır.

Bu besinleri yiyen köpeklerde belirtiler 3 ya da 4 gün içerisinde gözükmeye başlar. Uyuşukluk hali ve idrarda kırmızı-turuncu bir renk görülmesi halinde mutlaka bir veterinere danışılması gerekmektedir.

2. Süt ve Süt Ürünleri (yoğurt hariç)

Burada bahsedilen süt ve süt ürünleri tabi ki de insanlar için üretilmiş olan süt ürünleridir. Yavruyken emdikleri anne sütü onlar için çok faydalıyken, inek sütü gibi diğer hayvanların sütlerinde bulunan laktoz onlar için tehlikelidir.

Süt ürünleri köpeğinize zarar verebilir.
Süt ürünleri köpeğinize zarar verebilir.

Laktozu kaldıramayan köpeklerde gaz sorunları olabileceği gibi ishal görülmesi de mümkündür. Çok ciddi sağlık problemlerine yol açmasa da uzak tutulması onlar için daha iyi olacaktır.

3. Çikolata

Köpekler için en bilinen zararlı yiyeceklerden biri çikolatadır. İçerisinde köpeklerin sindiremediği ve kaldıramadığı besin maddelerini içeren çikolata, mutlaka köpeğinizden uzak tutulması gereken bir yiyecektir.

Asıl zararlı olan teobromin maddesi bitter çikolatada daha çok bulunur. Bu durum bitterin köpekler için çok daha riskli bir çikolata çeşidini olduğunu gösterir.

Çikolata köpeklere zararlı besinlerden biridir.
Çikolata köpeklere zararlı besinlerden biridir.

Çikolata tükettikten sonra hemen belirtileri görülmeye başlanır. Bu belirtiler, kusma, ishal, aşırı idrar, kalp atışında hızlanma ve susama şeklinde görülebilir.

Bu belirtiler görüldüğü anda hemen bir veteriner hekime götürülmesi hayati risklerinin artmaması için büyük önem taşımaktadır.

4. Yaş ve Kuru Üzüm

Her ne kadar birçok meyve ve sebze köpeklerin beslenmesinde kullanılsa ve faydalı olsa da üzüm bunlardan biri değildir.

Üzümün köpeklere neden zarar verdiği tam olarak açıklanabilmiş bir durum değildir. Bazen yediklerinde hiçbir sorunla karşılaşılmazken bazen ciddi problemler gözlenebilmektedir.

Köpeklere zararlı besinlerden biri de üzümdür.
Köpeklere zararlı besinlerden biri de üzümdür.

Üzüm tüketen köpeklerde böbrek yetmezliğine varan ciddi sorunlarla baş edilmesi gerekebilir. Zehirleyici bir etkisi olduğu bilinen ve sindirim sistemine ciddi zararlar verebilen bu besinin, kesinlikle köpekler tarafından tüketilmemesi gerekmektedir.

5. Yağ ve Yağlı Besinler

Yağlı yiyecekler köpeklerin sindirim sisteminde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Aşırı yağ tüketimi sonucunda pankreasta meydana gelen salgı bozukluklarıyla aşırı sindirim meydana gelebilir. Pankreasta iltihaplanma yapar.

Yağ tüketiminin verdiği zararların belirtileri, halsizlik, ishal, kusma ve iştahsızlık gibi farklı şekillerde gözlemlenebilir. Bu durumlardan birine rastlanıldığı taktirde hemen bir veteriner hekime danışılması gerekmektedir.

6. Avokado

Belli sebze ve meyveleri köpeklerden uzak tutmak onların sağlığı için büyük önem arz etmektedir. Avokado da bunlardan biridir.

Avokado, lezzetli görünse de köpekler için değildir.
Avokado, lezzetli görünse de köpekler için değildir.

Özellikle ağacı olmak üzere meyvesi de oldukça tehlikelidir. Küçük parçanın tüketilmesi bile köpeğin zehirlenmesine yol açabilmektedir. Çekirdeği yutulduğu taktirde ise bağırsaklarda tıkanmalar meydana gelebilmektir.

7. Tuz

Çok tüketildiği zaman insanlara da ciddi zararları olan tuz, köpeklere kesinlikle verilmemesi gerekmektedir.

Tuz zehirlenmesine ve dehidrasyona yol açan tuz, ciddi sağlık problemlerinin önüne geçilmesi için köpeklerinizden uzak tutulmalıdır. Ölüme kadar varabilen sorunlara yol açtığı bilinmektedir.

Tuz, köpekler için en zararlı besinlerden biridir.
Tuz, köpekler için en zararlı besinlerden biridir.

Kusma, ishal, titreme ve nöbet geçirme gibi ciddi belirtileri olan tuz tüketiminde, depresyona kadar uzanan bir süreç yaşanabilir. Her ne kadar 4 mg’a kadar tuz tehlike sınırının altında olsa da tamamen uzak tutulması olası bir problemi engellemede daha etkili olacaktır.

Scroll to Top
Bizi arayın