Guardia Turca de Smyrna

Border Collie

Sınırsız enerjisi, oyuncu yapısı ve çalışkanlığı ile Border Collie aktif bir yaşamdan hoşlanır. Kimi zaman zekasıyla sizi bile alt edebilir.

Çoban köpeği olarak kullanılan bu ırk dayanıklılığı ile dikkat çeker. Spor yapmaktan hoşlanıyorsanız, sizin için harika bir arkadaş olacaktır.

Border Collie Tarihçesi

Irkının kökenleri Britanya’ya dayanır. Roma İmparatorluğu Britanya’yı işgal ettiğinde burayı pek çok şekilde etkilemişti. Köpek bakımı ve yetiştiriciliği de bunlardan birisiydi.

Romalılar hayvancılıkla uğraştığından yanlarında her zaman çoban köpeği bulundurmak zorundaydılar. Bu köpek ırkının atalarının Britanya’ya girişi de bu şekilde olmuştur.

Roma İmparatorluğu yavaş yavaş etkisini kaybederken Vikingler Britanya’ya adım attı. İki işgal arasındaki en büyük benzerlik, ikisinin de yanlarında kendi köpeklerini getirmesiydi. Fakat Vikinglerin köpekleri daha küçük, hafif ve hızlıydı. Roma ve Viking köpeklerinin çiftleşmesiyle ortaya çevikliğiyle öne çıkan yeni bir ırk çıktı: Border Collie.

Çoban köpeği olarak görev yapan bir Border Collie
Çoban köpeği olarak görev yapan bir Border Collie

Bu becerikli köpek cinsi, İskoçya ve İngiltere sınırındaki yüksek tepelerde çoban köpeği olarak kullanılıyordu. Bu nedenle bu köpeğe Border (Sınır) Collie ismi verilir. Collie kelimesiyse İskoç lehçesinde çoban köpeği anlamına gelmektedir.

Günümüzde de Britanya’nın bir numaralı çoban köpeği olarak gösteriliyor.

Border Collie Karakter Özellikleri

Oyuncu ve enerjik bir ırktır. Her daim alarm durumundadır. Atletik ve enerjik olduklarından egzersize fazlaca ihtiyaç duyarlar.

Ailesine bağlı, sevgisini göstermeyi seven bir köpektir.

Çalışkanlığı ve zekası ile öne çıkar. Çok kolay öğrenir, eğitimi diğer köpeklere göre hızlıca tamamlanır.

Sahibinin hareketlerine veya isteklerine karşı duyarlıdır. Duyarlılığı gürültülü veya çok hareketli ortamlarda rahatsız olmasına sebep olabilir.

Meşgul olmayı severler. Köpeğinizi meşgul tutmazsanız çiğneme, havlama, kazma veya kovalama gibi istenmeyen davranışlar sergileyebilirler.

Border Collie çocuklarla çok iyi anlaşır.
Border Collie çocuklarla çok iyi anlaşır.

İnatçı ve bağımsızlıklarına düşkün olabilirler.

Doğru sosyalleştirilmeyen üyeleri utangaç olmaya yatkındır. Aynı şekilde gereğinden fazla korkabilir, kendine güvenini sağlayamayabilir. Bunu engellemek için köpeğinizi değişik ortamlara sokmalı, farklı hayvanlar ve insanlarla tanışmasını sağlamalısınız.

Çobanlık içgüdülülerinden dolayı kovalamaması gereken şeyleri kovalayıp yakalayabilirler. Buna arabalar, diğer hayvanlar ve çocuklar da dahildir.

Border Collie Fiziksel Özellikleri

Dişilerinin boyları 45 ile 54 santimetre arasında değişir. Erkeklerinin boyuysa 48-56 santimetre civarındadır.

Dişi Border Collie’nin ağırlığı 14-18 kilo olabilir. Erkeklerin ağırlığı ise 16 – 20 kilogram aralığındadır.

Beklenen yaşam süreleri 12-15 yıldır.

Çift katmanlı kürkü vardır. Kürkleri yumuşak veya sert olabilir. Yumuşak kürklülerin tüyleri sert olanlara göre daha kısadır. Genellikle yüzde beyaz bir lekeyle beraber siyah renkte olurlar.

Orta derecede tüy dökerler.

Aşırı sıcak ve soğuk havalara karşı dayanıklıdırlar.

Besleme ve Bakım

Köpeğinizi bahçede besleyecekseniz bahçenin iyi korunduğuna emin olmalısınız. Border Collie kovalamaya yatkın olduğundan bir şeylerin peşinden gitmek isteyebilir.

Köpeğinizin fiziksel ve ruhsal sağlığını korumak için ona uğraşacağı bir şeyler vermelisiniz. Düzenli olarak enerjisini atmasını sağlamalısınız. Köpeğinizi çeşitli aktivitelere yönlendirerek veya daha da iyisi köpeğinizle beraber fiziksel egzersizler yaparak sağlığını koruyabilirsiniz.

Kürkü sürekli bakıma ihtiyaç duymaz. Haftada bir taramanız yeterli olacaktır. Tüy dökme mevsiminde daha sık tarayabilirsiniz. Böylelikle etrafa daha az tüy dökülecektir.

Köpeğinize gerekmedikçe banyo yaptırmamaya çalışın. Sadece çok kirlendiğinde veya üç-dört ayda bir banyo yaptırmak Border Collie’yi temiz tutmak için yeterlidir.

Haftada iki-üç defa dişlerini fırçalamanız iyi olacaktır.

Sağlık

Border Collie genel olarak sağlıklı olsa da bazı rahatsızlıklara yatkınlığı vardır. Köpeğinizi zaman zaman bu rahatsızlıklara karşı kontrol ettirmeniz yararlı olabilir.

Border Collie ırkında sık görülen sağlık sorunları

  • Kalça Dispalizi: Kalçada çıkığı.
  • Retina Atrofisi: Retinanın işlevini yitirmesi.
  • Epilepsi
  • Collie Göz Anomalisi: Körlüğe kadar gidebilen ve tedavisi olmayan bir rahatsızlıktır. Genellikle köpek iki yaşındayken ortaya çıkar.
  • Çeşitli Alerjiler: Şampuan ve pire ilaçları gibi kimyasallar alerjisini tetikleyebilir.
  • Osteokondrit Disekanlar: Eklemlerde yanlış büyümeye neden olan bir bozukluktur.

Hastalık olasılığını en aza indirmek için sahipleneceğiniz köpeğin genetik geçmişini bilmelisiniz. Border Collie yavrusu alıyorsanız ebeveynleri hakkında bilgi edinmek veya şeceresini kontrol etmek iyi bir önlemdir.

Yavrunuzun belirli hastalıklara yatkınlığını öğrenmek için veteriner hekimlerden çeşitli testler yapmalarını da isteyebilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın