Guardia Turca de Smyrna

French Bulldog (Fransız Bulldog)

French Bulldog köpek ırkının en bilinen özellikleri yarasa kulaklarını andıran büyük ve ince tip kulaklarıdır. Geneli küçük boyutlara sahip olan köpeklerin erkekleri 30 cm, dişileri ise 28 cm’e kadar çıkabilmektedirler. Ortalama kiloları erkeklerde 13 dişilerde 11 kiloyu bulabilmektedir.

Renk açısından açık kahverengi, blue, beyaz, siyah, kaplan desenli ve ten rengi gibi çeşitli renklerde bulunabilirler.

French Bulldog Tarihçesi

1800’lerin ortalarında, küçük boy bir Bulldog, başta Nottingham olmak üzere bazı İngiliz şehirlerinde çok beğenilirdi. Daha çok dantel üreticileri arasında popüler olan bu oyuncak boyutundaki bulldog, sanayi devrimi ile dantel ticaretinin Fransa’ya taşınması ile Fransa’nın da popüler bir köpeği oldu.

On yıllar boyunca, diğer ırklarla çaprazlandı ve bunun sonucunda, ünlü yarasa kulaklarını geliştirdi.

19. yüzyılın sonunda Fransızların popülaritesi Avrupa’ya ve Amerika’ya yayıldı. Amerikalı Frenchie fanları, diğer bazı French Bulldog çeşitleri arasında, yarasa kulağının doğru Fransız tipi olduğu konusunda ısrar ederek bu türe katkıda bulundular. Bu ayırt edici özelliği sayesinde Frenchie, tüm dünyada anında tanınır.

French Bulldog Karakteristik Özellikleri

• Sevecen
• Uysal
• Oyun oynamayı seven
• Meraklı
• Atletik
• Neşeli
French Bulldog (Fransız Buldoğu) kesinlikle tam bir evcil oyun arkadaşıdır diyebiliriz.

Genel olarak sessiz denilebilecek türlerdendirler. Yabancılara havlamaları dışında pek havladıkları görülmez ayrıca kısık seste havladıkları için rahatsız etmezler.

Dışarıda yaşamaya uygun olmayan bu cins köpekler genel olarak apartman yaşamına uygundurlar. Apartman bekçiliğinde kullanıldığı görüldüğü gibi havlamalarının kısık olmasından kaynaklı olarak apartman yaşamında da ev içinde bakılmak için tercih edilen cinslerden olmuştur.

Kişilik açısından çok sıcakkanlı ve oyuncu olan bu küçük köpekler diğer köpeklerle pek iyi anlaşamasalar da aynı evde büyüdüğü diğer hayvanlarla gayet iyi anlaşabilmektedir. Genelde yaşlılarla anlaşan bu cins köpek çocuklarla da iyi anlaşabilmektedir. Fakat sert davranan çocuklardan uzak tutulmalıdırlar.

French Bulldog çocuklarla iyi anlaşır.

Genel olarak uysal olsalar da inatçı oldukları da aşikardır. İnatçı oldukları için eğitilme ve itaat konusunda diretebilirler. Eğitim yapılırken sabırlı ve sevecen olmakta fayda vardır. Sabırlı olunduğunun farkına vardıklarında gösterilen ve yapılması istenen tüm hareketleri yapabilecek zekaya sahiptirler.

Sağlık ve Bakım

Ortalama yaşı 10 ila 14 yılı bulan cins köpeğin gaz, sindirim sistemi rahatsızlığı, kalça displazisi (kalça çıkığı), ve pıhtılaşma sorunu gibi hastalıkları olabilir. Ayrıca alerji olmaya yatkın türlerdendirler.

Güneşe çıkmaktan hoşlanmayan Fransız Buldokları sıcak havalarda nefes almakta zorlanırlar. Yürüyüş yapmayı sevmeyen köpekler güneşte egzersiz de yapmaktan hoşlanmazlar. Güneşte egzersiz yaparlarsa ince derileri ve yumuşak tüylerinin koruyuculuğu az olduğundan güneş çarpmasına ve kalp krizi geçirmesine neden olabilir.

Bakım açısından da aslında oldukça kolay hayvanlardır. İnce derisinin tahrip olmaması için plastik bir fırçayla dökülen tüylerinin temizlenmesi yeterli olacaktır. Çok sık olmamak şartıyla zaten ev hayvanı olan dostlarımızı yıkayabilirsiniz.

Serinleyen bir Frenchie

Ağız ve burun çevresinin yassı olmasından dolayı sürekli salya akıtabilir. Bunun için düzenli ağız temizliği ve bakımı yapılmalıdır.

French Bulldog Yavruları

Fransız Bulldoglar çiftleştikten sonra tahmini 60-65 gün arasında doğum gerçekleşir. Gebe olduklarını 2 ila 4 haftadan sonra anlayabiliriz fakat normalinden de küçük cinslerde 1-2 hafta arasında da anlaşılabilir.

Fiziksel farklılık olarak memelerde pembeleşme, diş etlerinde beyazlaşma ve karında şişlik olabilir.

Ev içinde bakılan köpeklerin genelde battaniyelerini kuytu köşelere çekiştirdiği görülmektedir. Fakat bahçede yaşıyorlarsa doğum yapmak için kuyu kazdıkları görülebilir.

Doğum yaptıktan sonra her köpekte olduğu gibi yavrularının yanında yatarak sıcak durmalarını sağlarlar. Diğer köpeklere nazaran daha az yavrulama yaptıkları bilinmektedir. Her bir doğumda 3 yavru doğurur az ihtimalle 5 yavruyu da bulabilir.

French Bulldog yavruları kıymetli cinslerdendir ve diğer ırklardan daha yüksek fiyatlara alıcı bulabilir.

Guardia Turca kalitesiyle üretilen French Bulldog yavrularını görmek ve fiyatları hakkında bilgi almak için Yavrularımız sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 

Scroll to Top
Bizi arayın