Guardia Turca de Smyrna

Belçika Kurdu (Belçika Malinois)

Kendinden emin duruşu, akıllı ve korumacı mizacı ile Belçika Kurdu (Belçika Malinois) pek çoklarının sadık dostu olmayı başarıyor. Çalışkan olmasıyla bilinen bu köpekler sahipleriyle de sağlam bir bağ kurarlar.

Sahipleneceğiniz bir Belçika Kurdu size ömür boyu eşlik etmekten mutluluk duyacaktır. Ailesine yeni bir üye katmak isteyenler de bu köpeği sahiplenmeyi düşünebilirler. Çünkü bu ırk ailesiyle bir arada olmayı seven, sportmen ve sevgi dolu bir yapıya sahiptir.

Zekası, atletik yapısı ve eğitime açık olması onu harika bir polis köpeği yapar. Ülkemizde bu ırk hem polis teşkilatlarında hem de askerî birliklerde görev alır.

Belçika Malinois, Beyaz Saray arazisinde devriye gezmek için Gizli Servis tarafından da istihdam edilmektedir. Aynı zamanda, ABD Donanması SEAL ekiplerinin bir parçasıdır ve çeşitli operasyonlarda görev alırlar. Bu köpekler vücut zırhı giyebilir, gece görüş gözlüğü kullanabilir ve paraşütle atlayabilirler.

Beyaz Saray'da görevli Belçika Kurdu köpekler
Beyaz Saray’da görevli Belçika Kurdu köpekler

Belçika Kurdu Tarihçesi

Bu köpek ırkı Belçika’nın yerli ırkıdır ve bu ülkede yer alan yerli çoban köpeğinin dört çeşidinden biridir. Diğer üç çeşit Tervuren, Groenendael ve Laekenois’tir.

Belçika Malinois ırkı 1800’lerin sonlarında Malines şehrinin civarında geliştirildi. Malines’te ırkın eğitmenleri ve sahipleri çok olduğundan zamanla bu isimle anılmaya başlanmıştır.

1891 yılında Club du Chien de Berger Belge, yani Belçika Çoban Köpeği Kulübü kuruldu. Bu kulübün amacı birçok farklı çoban köpeği türü arasından hangi türün Belçika Kurdu olarak kabul edilebileceğini belirmekti.

Kasım ayına gelindiğinde yetiştiriciler ve köpek meraklıları inceleme yapmak için Brüksel’e geldi. İnceleme sonucunda ırkın ana özelliklerine karar verildi ve veteriner Adolphe Reul düzenlenen panelde kararı açıkladı. Karara göre Belçika Kurdu üçgen kulaklı ve koyu kahverengi gözlü olmalıydı. Irkın boyu orta olmakla beraber kürk rengi, dokusu ve uzunluğu değişkenlik gösterebilirdi.

Belçika Malinois birçok ülkede asker köpeği olarak kullanılır.
Belçika Malinois birçok ülkede asker köpeği olarak kullanılır.

1892’de Reul bu standartları yazıya döktü. The Club du Chien de Berger Belge, Belçika’nın köpek ırkları konusundaki yetkili birimi olan Societe Royale Saint-Hubert’e başvurdu. Kulüp bu köpeklerin yeni bir ırk olarak kabul edilmesini istiyordu. Başvuru en başta reddedilse de 1901 yılında ayrı bir ırk olarak taydedilmeyi başardı.

Belçika Malinois ilk olarak 1911 civarında ABD’ye geldi ve popülerlik kazandı. Bazıları I.Dünya Savaşı sırasında askeri amaçla iş köpeği olarak kullanıldı. Büyük Buhran sırasında sayıları oldukça azaldı. Ancak 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında tekrar bilinçli üretimle eski sayılarını yakaladılar.

1959’da American Kennel Club (AKC) tarafından ilk defa ırk olarak tanındı. Asıl popülerliğini ise 21. yüzyılın başında, askerî ve polis çalışma köpeği olarak kullanılmaya başladığında yakaladı. Çoğunlukla uyuşturucu tespiti ve arama kurtarma çalışmaları için kullanıldılar.

Bugün bu muhteşem dostlarımız, çalışkan ve zeki K-9 köpekleri olarak pek çok ülkede hizmete devam ediyor.

Belçika Kurdu Karakter Özellikleri

Oldukça zeki bir ırktır. Bitmek bilmeyen enerjisini zekasıyla birleştiren bu köpekler kolay öğrenir ve hızlı adapte olurlar.

Bu ırkın inatçı olduğunu söyleyebiliriz. Eğitim sırasında tutarlı ve kararlı olmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Çalışmayı ve görev almayı sever ve zorlu eğitimlerden başarıyla çıkacak potansiyele sahiptir.

Koruma eğitiminde bir Belçika Kurdu
Koruma eğitiminde bir Belçika Kurdu

Hızlı, çevik ve atletik köpeklerdir. Sahibiyle spor etkinliklerine katılmaktan büyük mutluluk duyar.

Dost canlısı ve aile yaşamına uygun köpeklerdir. Çocuklarla araları iyidir fakat erken yaşlarda çocuklarla birlikte büyütülüp sosyalleştirilmeleri gerekir.

Bunun yanında diğer köpeklere karşı daha soğuktur. Yavruyken doğru şekilde sosyalleştirme ile bu da bir sorun olmaktan çıkarılabilir.

Korumacı bir kişiliğe sahiptir. Ailesini korumak için kendisini öne atabilir.

Belçika Kurdu Fiziksel Özellikleri

Irkın ortalama yaşam süresi 12-14 yıl arasındadır.

Kürk renkleri tek renk veya iki renk olabilir. Kürk genellikle şu üç rengi içerir: Maun, ten rengi ve siyah

Dişilerinin boyu 56-61 santimetreye kadar çıkabilir. Bunun yanında erkeklerin boyu yaklaşık 61-66 santim arasında değişir.

Ağırlıkları dişilerde 25-30 kg, erkeklerde ise 29-34 kilo arasında dağılım gösterir.

Besleme ve Bakım

Aktif bir köpektir ve bol proteine ihtiyaç duyar. Ayrıca yağlar da enerji ihtiyacını karşıladığından çok önemlidir. Köpeğinizin diyetini %25-30 protein, %10 yağ olacak şekilde düzenleyebilirsiniz.

Sık sık fırçalanarak tüylerinin açılmasına gerek duymaz. Yine de günde bir defa fırçalamanız köpeğinizin etrafa tüy dökmesini engelleyecektir. Köpeğiniz çok kirli değilse her hafta banyo yaptırmanıza gerek yoktur fakat banyolar arasındaki sürenin 6 haftayı geçmemesi daha uygundur.

Siz de akıllı, uyanık ve enerjik bir Belçika Kurdu yavrusu sahiplenmek istiyorsanız Yavrular sayfasına göz atabilirsiniz. Yavrular hakkında detaylı bilgi ve fiyat teklifi almak için bize ulaşın.

Scroll to Top
Bizi arayın