Guardia Turca de Smyrna

Belçika Kurdu (Belçika Malinois)

Belçika Kurdu (Belçika Malinois) Belçika’nın yerli ırkıdır ve bu ülkede yer alan yerli çoban köpeğinin dört çeşidinden biridir. Diğer üç çeşit Tervuren, Groenendael ve Laekenois’tir.

Belçika Malinois ırkı 1800’lerin sonlarında Belçika’da geliştirildi. Belçika ve Fransa’da Chien de Berger Bej olarak tescil edildi. Malinois, adını köpek eğitmenlerinin ve bu ırk köpeğe sahip olan kişilerin çok olduğu Malines şehrinden almıştır.

Belçika Malinois ilk olarak 1911 civarında ABD’ye geldi ve popülerlik kazandı. Bazıları I.Dünya Savaşı sırasında askeri amaçla iş köpekleri olarak kullanıldı. Büyük Buhran sırasında sayıları oldukça azaldı ancak 1950’lerin sonlarında ve 1960’ların başlarında tekrar bilinçli üretimle eski sayılarını yakaladılar.

1959’da American Kennel Club (AKC) tarafından tanınan cins, asıl popülerliğini 21. yüzyılın başında, askeri ve polis çalışma köpeği, uyuşturucu tespit köpekleri ve arama kurtarma köpekleri olarak kullanılmaya başladığında yakaladı.

Belçika Kurdu, Beyaz Saray arazisinde devriye gezmek için Gizli Servis tarafından da istihdam edilmektedir.

Beyaz Saray’da görevli Belçika Kurdu köpekler

Belçika Kurdu, ABD Donanması SEAL ekiplerinin bir parçasıdır ve 2011’de Usame bin Ladin’in ölümüyle sonuçlanan operasyonlar da dahil olmak üzere operasyonlarda kullanılmıştır. Bu köpekler vücut zırhı giyerler ve gece görüş gözlüğü kullanabilirler. Askeri operasyonlar için paraşütle atlamaya katılabilirler.

Ülkemizde de askeri ve polis birimleri tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

Yaşam süresi: 12–14 yıl

Mizaç: İnatçı, Dost Canlısı, Atik, Zorlu Çalışmaya Dayanıklı, Emin, Aktif, Uyanık, Koruyucu

Renk: Ten rengi, Maun, Siyah-Fawn

Boy, Erkek: 61–66 cm, Dişi: 56–61 cm

Kilo, Erkek: 29–34 kg, Dişi: 25–30 kg

Belçika Kurdu yavrularımızı Yavrular sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bizi arayın Scroll to Top