Guardia Turca de Smyrna

Beagle Özellikleri

Beagle

Bir evcil hayvan bir insanı ne kadar sevebilir sorusunun cevabı “bir Beagle kadar” olarak yanıtlanabilir.

Tarihe bakıldığında, en az MÖ 400’den beri avda kullanılan tazı sürülerinin, Roma zamanlarında İngiltere’ye geldiği kesin olarak bilinmektedir. Fakat tazıların amaçlarına göre sınıflandırılmaya başlaması 1550 yılında olmuş; tazılar, yaptıkları işe göre sınıflandırılmaya başlanmıştır. Görme tazıları, koku tazıları vs.

Bu dönemde, tavşan avlamak için yetiştirilen küçük bir tazıya “Begles” adı verildi. “Boğaz ağrısı” anlamına gelen Fransızca bir terimdir. Bunun nedeni çıkardığı seslerin boğazı ağrıyan bir insanın sesine benzetilmiş olmasıdır. İngilizceye uyarlanmış versiyon ‘Beagle‘dır ve modern Beagle’ın yetiştirildiği ülke İngiltere’dir.

Beagle, soyunu Foxhound’a, Harrier’a ve ‘Kerry Beagle’ olarak bilinen küçük bir tazıya borçludur. Başlangıçta, Beagle’lar çeşitli boyutlarda ve kürk türlerinde idi ve tek bir tip yoktu (şimdiki hâlinde ise pürüzsüz, aynı zamanda sert, tel gibi bir kürkü vardır). Hatta atların heybelerinde taşınmak üzere yetiştirilmiş, yaklaşık 25 cm boyunda “Cep Beagle” bile vardı.

Beagle yavrular çok sevimlidir.

Beagle’ın nispeten küçük boyutu, avcıların yürüyerek köpeği takip edebilme imkânı sağlar. Kalın çalıların arasında koşturabilirler. Sert tüyleri onları çalılıklardan korur. Küçük yapıları, engebeli araziyi çevik bir şekilde geçmelerini sağlar.

Sevimli kişiliği, bu türün diğer köpeklerle iyi geçinmesine ve harika bir evcil hayvan olmasına olanak tanır.

Beagle’lar melodik sesleri ile ünlüdür. Ağız yapısı koku alma duyusuna yardımcı olarak koku alma reseptörleri için daha fazla alan sağlar.

Yaşam süresi: 12–15 yıl
Boy, Erkek: 36–41 cm, Dişi: 33–38 cm
Kilo, Erkek: 10–11 kg, Dişi: 9–10 kg
Renk: Limon ve Beyaz, Beyaz ve Ten, Üç Renk, Chocolate Tri, Turuncu ve Beyaz, Kırmızı ve Beyaz, Kahverengi ve Beyaz

Başlangıçta bir sürünün parçası olmak için yetiştirilen Beagle, en sevimli av köpeklerinden biridir. İster insan ister köpek olsun mutlaka arkadaşlığa ihtiyaç duyar.

Açık alanları keşfetmeyi sever. Yeterli egzersiz verildiğinde, sakin, uysal bir ev hayvanıdır. Çocuklarla mükemmel ilişki kurarlar. Nazik, inanılmaz derecede hoşgörülü ve her zaman bir oyuna veya maceraya katılmaya hazırdır.

Beagle hem oyuncu hem de meraklıdır.
Beagle hem oyuncu hem de meraklıdır.

Bununla birlikte, Beagle bağımsız bir türdür ve bir iz ya da koku alırsa kaçabilir. Bu nedenle tasmasız dolaştırmak doğru değildir.

Beagle yavrularımızı görmek için Yavrular sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın