Guardia Turca de Smyrna

Rottweiler

Rottweiler (ya da Rottie): Ailesini mutlu etmeye hevesli, sevgi dolu ve oyuncu, eğitim verildiğinde bebek bakıcılığı bile yapabilen, muhteşem köpeklerdir. Ülkemizde de en sevilen köpek cinsleri içinde yer alır.

Rottweiler Tarihçesi

Rottweiler safkandır ve bilinen en eski evcil köpek ırklarındandır.

Geçmişi Roma İmparatorluğuna dayanır. Mastiff ırkından gelen ataları, Büyük Roma Ordusu askerlerinin Avrupa’ya ilerlerken yiyecek olarak yanlarında götürdükleri canlı sığır sürülerini korumuşlardır.

Seyahat esnasında geçtikleri bölgelere özgü büyük köpeklerle çiftleşerek, soylarını genişletmişlerdir.

Romalı Molossus köpeklerinin torunları olan Rottweiler’lar, yüzyıllar boyunca sığır sürülerini kasaplara ulaştırmak için kullanılmıştır. Sürü sahipleri, sığırlarını satarak elde ettikleri yüksek miktardaki paralarını da Rottweiler’ların boyunlarında taşıyarak güvende tutmuşlardır. Üstelik, insan ve yük arabalarını çekerek de insanlığa hizmet etmişlerdir.

Rottweiler, eski zamanlarda yük ve insan taşımak için kullanılırdı.

Rottweiler cinsi köpekler, 1900’lü yıllardan itibaren polis köpeği olarak görev yapmışlardır.

Popülerliği arttıktan sonra pek çok Rottweiler kulüpleri kurulmuştur. Bunlardan en bilineni 1921 yılında kurulan Allgemeiner Deutscher Rottweiler Kulübü, İkinci Dünya Savaşı sonrasında da ayakta kalmayı başarmış ve Almanya’dan başlayarak tüm dünyaya uzanan, Rottweiler yetiştirme ve ırk koruma programlarını teşvik etmiştir.

Rottweiler Karakter Özellikleri

Yanlış tanıtımlarla, saldırgan kişilik yapısına sahip olduğu söylenen bu cins, aslında aile bireylerinden yaşlılar, gençler ve çocuklar ile çok iyi ilişkiler kurabilen, onları her zaman memnun etmeye çalışan, sevgi dolu, sevimli dostlardır.

Rottweiler ve çocuklar

Tatlı sert mizacı, kas yapısını geliştirici oyunlarla desteklendiği takdirde, bakmaya doyulamayacak güzellikteki fizik yapısı ortaya çıkar.

Uygun şekilde sosyalleştirildiklerinde, insanlarla ve yavru köpeklerle tanışmaya açık olurlar.

Hayatınıza bir Rottweiler katacaksanız, oyunlara, şimdiki yaşamınızdan çok daha aktif bir yaşama, daha fazla sarılma ve öpücük seanslarına, hatta karnınızın bir yastığa dönüştürülmesine hazır olmalısınız.

Sevdiklerinin yanındayken o koca cüssesini unutup, yaşlansa bile çocuk kalabilmesi, size doğal ve samimi bir sevgi yaşatması, en önemli karakter özelliklerindendir.

Minik, sevimli bir Rottweiler yavrusu, yetişkinliğe ulaştığında, çok akıllı çok güçlü, büyük bir köpeğe dönüşür. İyi huylu, sahibine bağlı, itaatkâr, sakin fakat korkusuz, kendinden emin, cesur ve atiktir.

Rottweiler; sevimli ve sakin.

Yabancılara karşı gereksiz saldırganlık sergilemek yerine, bekle ve gör taktiğini uygulayarak onları tanımaya çalışır. Yabancının zararsız olduğuna karar verirse gayet iyi bir iletişim kurar.

Kişilik yapıları cinsiyetler arası farklılık gösterir. Erkek sessiz ama tetiktedir. Bulunduğu bölgeyi tehdit eden bir unsurun olup olmadığını devamlı surette kontrol eder. Dişileri kontrol etmek biraz daha kolaydır. Dişiler daha sevecen olabilirler. Ancak, her ikisi de inatçı olma eğilimindedirler.

Rottweiler Fiziksel Özellikleri

Yetişkin Rottweiler erkek köpeklerin yükseklikleri 60-70 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 60-65 kg arasında değişmektedir.

Dişiler 55-60 cm yüksekliğinde ve ortalama 45-50 kg ağırlığındadır.

Tüyleri kürk gibi, çift katlı, sert, kalın ve kısa, siyah-maun ya da bronz-siyahtır.

Siyah ve Maun, göz alıcı Rottweiler

Gözleri badem şeklinde, orta büyüklükte, çoğunlukla koyu kahvedir.

Siyah renkli burunları, geniş deliklere sahiptir. Dudakları siyah, diş etleri koyu renklidir.

Kulakları kendisine sempatik bir hava veren, orta büyüklükte, hafif sarkıktır. Düşük kulakları ve hafif sarkık yanakları ile çok şirin görünürler.

Bir batında ortalama 8-12 yavru dünyaya getirmektedirler.

Sevimli Rottweiler yavrular.

Besleme ve bakım

Rottweiler ortalama 8-10 yıl yaşarken, sağlıklı beslenme, yeterli egzersiz, ilgi ve sevgiyle yaşayan bir Rottweiler 12-15 yaşlarına kadar yaşayabilmektedir.

Her köpekte olduğu gibi Rottweiler da kaliteli bir mamayla beslenmeli, günlük egzersiz durumu ve yaşına göre mama miktarı tespit edilmelidir.

Haftada bir tüyleri fırçalanmalı ve düzenli olarak yıkanmalıdır. Genellikle ilkbahar ve sonbaharda olmak üzere yılda iki kez fazla tüy döker. Buna rağmen, yılın büyük bölümünde sadece orta derecede tüy dökümü vardır.

Haftada bir dişleri fırçalanmalı ve tırnakları kesilmelidir.

Siz de Guardia Turca kalitesiyle bir Rottweiler yavru sahiplenmek isterseniz Yavrular sayfasına bir göz atıp, fiyatlar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın