Guardia Turca de Smyrna

Labrador Retriever

Sevgi dolu kalbi, güzel huyu, nazik bakışları ile mükemmel bir aile arkadaşı olan, tatlı yüzlü ve sevimli Labrador Retriever.

Yüzerken kuyruğunu bir dümen gibi kullanarak yönünü düzenlemesi, sizi şaşkınlığa ve hayranlığa sürükleyecek olan ırkın en ayırt edici özelliğidir.

Labrador Retriever Tarihçesi

Labrador’un atası, Newfoundland ve Labrador kıyılarında yetişmiş olan, adını da bu bölgeden alan avcı Newfoundland köpeğidir.
Newfoundland, sabahın ilk ışıklarından itibaren balıkçıların ağlarını çekmek için canla başla çalışır, akşamları ormanda kestikleri odunları taşımak için yardımcı olur, onlarla birlikte eve dönüp aile yaşamı yaşardı.

İyi huylu, çalışkan ve duyarlı bir aile bireyi olarak bilinen bir köpek cinsiydi.

Labrador’un atası Newfoundland

Newfoundland’ın bölgedeki yerli küçük avcı köpekler ile melezlenerek Labrador Retriever’ın ortaya çıktığına inanılıyor.

İngiliz asilzadeler 1800’lü yılların başında Kanada’yı ziyaret ettiklerinde, güzel, zeki, çevik ve sporcu Labrador Retriever köpekleri fark ettiler. İngiliz soyluları köpeklerin en güzellerini yanlarına alarak ülkelerine döndüler. Böylece, nesli neredeyse tükenmek üzere olan Labrador Retriever’ın soyunu devam ettirmesine büyük katkı sağladılar.

Nazik davranışları, zekaları ve uyum yetenekleri onların kısa zamanda en popüler ırk olmasını sağladı.

AKC (Amerikan Kennel Club) ilk olarak 1917 yılında bu ırkı kayıtları arasına aldı. 1991 yılında ilk kez Amerika’nın en popüler köpek ırkı olarak kayda geçen Labrador Retriever, o günden bu yana bu unvanını ve popülaritesini korumayı başardı.

Labrador Retriever Karakter Özellikleri

Büyük köpek ırklarından olmalarına karşın, apartman hayatına kolay adapte olurlar.

Uysal, yabancı kişiler ve köpeklerle iyi anlaşabilen ve köpeklerdir.

Sağlam, dengeli ve sakin bir kişiliğe, bedenen yüksek enerjiye sahip, doğuştan sporcu, çevik ve atletiktir.

Zihinsel ve bedensel kuvvet gerektiren yarışmalarda yüksek başarı elde etme potansiyeline sahiptir.

Av köpekleri oldukları için koku duyuları muazzam gelişmiştir.

Zeki oldukları için kolay eğitilirler, itaatkardırlar. Bu nedenle, terapi köpeği, rehber köpek olarak da hayatımızdaki yerlerini alabilirler.

Arama kurtarma ekiplerine yardımcı olabilirler.

Polis köpeği siyah Labrador
Polis köpeği siyah Labrador

Uyuşturucu veya bomba bulma işinde polislerle çok başarılı çalışmalar yürütürler.

Çocuklarla çok iyi iletişim kurarlar.

Yüzmeye bayılırlar. Siz de denizi ve havuzu seviyorsanız, birlikte çok güzel anılar biriktireceğinizden hiç kuşkunuz olmasın.

Hassas kalpli oluşları nedeniyle, sizi üzgün gördükleri takdirde, neşelendirmek için türlü oyunlara başvuracaklardır.

Labrador Retriever Fiziksel Özellikleri

Yetişkin Labrador Retriever erkek köpeklerin yükseklikleri 55-62 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 30-35 kg arasında değişmektedir.

Dişiler 54-60 cm yüksekliğinde ve ortalama 25-30 kg ağırlığındadır.

Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır.

Tüyleri, kendisini soğuk hava şartlarında koruyacak güçte ve yoğundur. Düz ve kısadır. Sarı, siyah veya kahverengi (çikolata) renklidir.

Labrador Retriever Renkleri: Çikolata, Sarı ve Siyah

Kuyrukları su samuru kuyruğuna benzer ve yüzerken kuyruğunu bir dümen gibi kullanır. Ayak parmakları perdelidir. Bu özellikleri onu mükemmel bir yüzücü yapmaktadır.

Labrador Retriever perdeli ayak parmakları

Kafatası geniş, burun delikleri belirgin, alın kemiği çıkıntılı ve çenesi güçlüdür.

Bakışları, sevgi ve nezaket yüklü, gözleri kahverengi ya da ela renktedir.

Besleme ve Bakımı

Önerilen besleme, köpeğinizin yaşı, ağırlığı ve egzersiz durumuna göre belirlenecek miktarda ve günde iki öğüne bölünmüş, yeterli düzeyde protein, vitamin ve mineral içeren yüksek kaliteli kuru mamadır.

Kısa tüylü oluşları nedeniyle, tüy dökme problemi yaşamazsınız. Haftada bir kez taramanız tüylerinin bakımı için yeterli olacaktır.

Dişlerini haftada iki-üç kez fırçalamak, ağız bakımı için faydalı olacaktır.

Tırnaklarını ayda bir kez kesmeniz, hem kendisinin aktiviteler esnasında rahat etmesini sağlar hem de sizin zarar görmenize engel olur.

Tırnak kesimi için profesyonel bir yardım almak isteyebilirsiniz, fakat bunu kendiniz de rahatlıkla yapabilirsiniz. Kesim yaparken ışık altında baktığınızda şeffaf beyaz görünen yere kadar kesmeniz, canlı tırnağa zarar vermenizin önüne geçecektir.

Yetişkin Labrador Retriever köpeklerde, yoğun egzersizlere bağlı olarak güçsüz düşmesine sebep olmamak için, özellikle yüzdüğü günlerde, ödül maması vererek beslenmesini desteklemek gerekir.

Yüzmek, Labrador Retriever için en eğlenceli aktivitedir.
Yüzmek, Labrador Retriever için en eğlenceli aktivitedir.

Labrador Retriever köpeğiniz konforuna düşkün ve biraz tembel ise ya da artık yaşlandıysa kilo almaya meyilli olacağı için kilo kontrolü sağlanması gerekir.

Labrador Retriever yavrusunu 7-16 haftalık dönemde çeşitli insanlara ve ortamlara korkutmadan aşina ederseniz, iyi huylu ve huzurlu bir yetişkin olarak hayatına devam etmesine katkı sağlarsınız.

Çikolata renkli Labrador Retriever yavru
Çikolata renkli Labrador Retriever yavru

Aile içi aktivitelerinize, bir aile bireyi olarak onu da dâhil etmeniz, sadık, hevesli ve zeki bir dost yetiştirmenize yardımcı olacaktır.

Bu sadık ve sevimli dostlarda bir yavru sahiplenmek isterseniz, Yavrular sayfamıza bir göz atabilirsiniz. Fiyat ve diğer şartlar hakkında bilgi almak için her zaman bizimle iletişim kurabilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın