Guardia Turca de Smyrna

Golden Retriever

Güzel, arkadaş canlısı ve zeki Golden Retriever, haklı olarak dünyanın en sevilen ilk üç köpek ırkı arasında yer alarak bizlerle yaşamı paylaşıyor.

Görme engelli dostlarımıza kılavuzluk yapıyor, arama kurtarma ekiplerine katılarak deprem gibi büyük afetlerde bize yardımcı oluyor ve hoşgörülü, saygılı davranarak kalplerimizi fethetmeye çok daha uzun yıllar devam edeceğe benziyor.

Golden Retriever Tarihçesi

Retriever, “vurulan avı bulup getiren köpek” anlamındadır ve bu cins köpekler tarih boyunca avcılar tarafından bu özellikleri nedeniyle çok tutulmuştur.

Golden Retriever, iş adamı ve politikacı olan Dudley Marjoribanks tarafından, 1840 yılında, İskoçya’nın yaylalarında geliştirilmeye başlanmıştır.

Dudley ve Golden Retriever

Dudley, o dönemlerde İskoçya’nın yönetimi altında olan Tweedmounth Kasabası’nın Lordu olunca; o zamanlar “Yellow Retriever” olarak bilinen köpek ırkını, kasabanın yağmurlu iklimine ve engebeli arazisine uyumlu hale getirmek ve daha faydalı bir av köpeği üretmek için çalışmalar yapmıştır.

Bu çalışmalar kapsamında, şimdi nesli tükenmiş olan Tweed Water Spaniel köpek ırkı ile çaprazlamalar yapmıştır. Irish Setter ve Bloodhound türleri de bu eşleşmelere katılmış ve bugün Golden Retriever olarak bilinen ırk doğmuştur.

İlk kez 1908’de İngiltere’de bir köpek gösterisinde görülmesinin ardından çok ilgi toplayan cins, Kanada üzerinden Amerika’ya da getirilmeye başlanmıştır.

Avcılar bu köpeğin yeteneklerine hayran kalırken, gösterilere katılanlar, ırkın güzelliği ve atılganlığı ile büyülenmiştir.

1958 yılında çekilmiş bir Golden Retriever resmi

Bunun sonucunda Golden Retriever, uzun yıllar avcıların bıldırcın, ördek ve güvercin gibi avlarını bulup getirmek için kullanılmıştır.

1911’de The Kennel Club (İngiltere) tarafından ayrı bir cins olarak kayıt altına alınmış ve 1920’de cinsin adı Golden Retriever olarak resmileşmiştir.

American Kennel Klub (AKC) ise 1932’de cinsi ayrı bir ırk olarak kayıt altına almıştır.

1970’lerde Başkan Gerald Ford’un köpeği Liberty (özgürlük) ile ünü katlanan Golden Retriever, Amerika Birleşik Devletleri’nde en popüler ilk üç köpek ırkı arasında yer almaktadır.

ABD Başkanı Gerald Ford’un köpeği Liberty

Fiziksel Özellikleri

Yetişkin Golden Retriever erkek köpeklerin yükseklikleri 57-60 cm arasındadır. Ağırlıkları ise 30-35 kg arasında değişmektedir.

Dişiler 50-56 cm yüksekliğinde ve ortalama 25-30 kg ağırlığındadır.

Ortalama ömürleri 10-12 yıl arasındadır.

Yoğun, parlak, altın rengi ve suya dayanıklı bir kürkü vardır. Bazıları düz, bazıları dalgalı tüylere sahiptirler. Renkleri altın renginin en açık tonundan en koyu tonuna kadar değişebilir.

Orta büyüklükte, kaslı ve sağlam bir yapıya sahiptirler.

Güçlü ve sağlam yapısı ile Golden Retriever

Golden Retriever Karakter Özellikleri

Golden Retriever, görev başında ciddi, aile ve arkadaş ortamında sevecendir.

Güvenilir, sadık ve herkesi memnun etmeye istekli köpeklerdir.

Zeki oldukları için eğitimleri çok kolaydır ve zihinsel egzersizleri severler.

Enerjiktirler ve açık havada oyun oynamaya bayılırlar.

Golden Retriever yüzmeyi çok sever.

Yüzmeyi çok severler. Doğuştan sporcu, çevik ve rekabetçi oldukları için köpek sporlarında üstün başarılar elde edebilirler.

Emniyet teşkilatları ile iş birliği içinde, kaçak malların bulunmasında görev alabilirler.

İş köpeği olarak bir Golden Retriever

İnsanın fiziksel ve ruhsal ihtiyaçları için hizmet gönüllüsüdürler. Dünyada pek çok Golden Retreiver, gerekli eğitimi almayı müteakip, görme engelliler için hizmet köpeği olarak görev yapmaktadır.

Görme engelli sahibi ile bir Golden Retriever

Çocuklarla harika geçinirler, onların hayatına neşe ve eğlence katarlar.

Çok hassas kalplidirler. Örneğin sizi üzgün veya yorgun gördüklerinde bunu hemen anlarlar. Sizi neşelendirmek için harekete geçerler.

Girişkendirler. Bakışları ve hareketleriyle sizi zihinsel egzersizler içeren hareketli oyunlar oynamaya davet ederler.

Bir yavru köpeğin saf ve masum kişiliğini ömür boyu taşıyabilme potansiyeline sahiptirler.

Sevimli Golden Retriever yavruları

Getir-götür işlerinde size yardımcı olurlar. Alışveriş poşetlerinizi sizin için alt çenesine takılı bir şekilde eve taşımaktan onur duyarlar.

Sabah uyanmanız gereken vakitte sizi nazik bir şekilde uyarmak da en sevdiği görevleri arasında yer alır.

Kesinlikle bir bekçi köpeği değildir. Yabancıları da sevgi ve hoşgörü ile karşılarlar.

Tatlı ve sakin fakat oyuncu yapısı türünün en ayrıt edici özelliğidir.

Besleme ve Bakımı

Yemek yemeyi sevdikleri için aşırı kilolu olmaya meyillidirler. Kilo kontrolünün sağlanması gerekir.

Bazıları alerjik bir yapıya sahip olabilir. Bu takdirde, özellikle 6-7 yaşından itibaren, light veya diyet olarak tabir edilen, nispeten daha az yağ ve protein içeren mamalar tercih edilebilir.

Önerilen besleme, köpeğinizin yaşı, ağırlığı ve egzersiz durumuna göre belirlenecek miktarda ve günde iki öğüne bölünmüş, yüksek kaliteli kuru mamadır.

Golden Retreiver köpeğinizin o altın gibi tüylerinin pırıl pırıl parlaması ve dolaşmasını önlemek için her gün fırçalanması iyi olacaktır.

Buna imkân bulunmadığında, haftada iki kez mutlaka fırçalanmalıdır.

Ayda bir kez kaliteli bir köpek şampuanı ile yıkanması, göz alıcı rengini sergilemesine yardımcı olacaktır.

Taramak, Golden Retriever tüy sağlığı için yararlıdır.

Dişlerini haftada iki-üç kez fırçalamak, tartar ve bakteri oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Oyunlar esnasında tırnakları size zarar veriyorsa, bunu engellemek için tırnaklarını ayda bir kez kesmeniz yeterli olacaktır. Köpeklerin ayak tırnaklarında kan damarları bulunmaktadır, kesim yaparken ışık altında baktığınızda şeffaf beyaz görünen yere kadar kesmeniz, canlı tırnağa kadar inmemeniz gereklidir.

Katlanan sempatik kulakları içerisinde bakteri ve mantar oluşumuna izin veren sıcak bir ortam bulunduğundan, köpeğinizin kulaklarını haftada bir kez kontrol etmeli, ihtiyaç var ise PH dengeli, nemlendiricili pamuk vb. bir malzeme ile nazikçe silerek temizlemelisiniz.

Herkese ve her şeye hoşgörü ve sevgi gözlükleri ile bakabilen, insanlığa bu denli aşk ile hizmet eden, bu güzeller güzeli, iyi kalpli evlada sahip olmak isterseniz, Yavrular sayfasına göz atabilir, fiyat ve diğer şartlar hakkında bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın