Guardia Turca de Smyrna

Bandog (American Bandogge)

En çok Amerikalılar emek verdiği için American Bandogge Mastiff olarak anılsa da Bandogge veya Amerikan Bandog, aslında bilinen 5000 yıllık bir kültürün ismidir. İnsanlar 5000 yıldır yaşam koşullarına en uygun, en sağlıklı, en güçlü gibi istemleri doğrultusundaki “en”lere ulaşmak için köpek ırkı çalışmaları yapmışlardır. Yaşamın insanlara dayattığı iş koşulları dönemin ihtiyaçlarına göre insanı yeni ırklara yöneltmiştir.

Veba salgınının Jack Russelları, köpek dövüşlerinin bugünün koruma köpeklerini, avcılık ihtiyacının av köpekleri ırklarını oluşturması gibi bugünün arama kurtarma ırkları, narkotik köpekleri, engellilere yardım eden ırklar ve daha niceleri bu çalışmaların sonucudur. Kırsal alandan şehir hayatına geçiş yeni ırklara yol açtığı gibi, açık alan hayvancılığının kapalı alan çiftliklere dönmesi bile yeni ırk çoban köpeklerini doğurur.

Günümüzde Bandog “bir ayağı mastiff ırkları olan eşlemelerle yapılan melezlemelerde kullanılan yaygın adlandırma” olmakla beraber birçok kinoloji oluşumunca bir ırk olarak kabul edilmemektedir. Bununla birlikte, yeni ırk oluşumlarının temeli olduğu için çalışmaların kayıt altına alınıp alınmaması halen tartışma konusudur. Türkiye, Bulgaristan, İngiltere ve ABD kayıt yaparken diğer ülkelerde kayıt yoktur.

Ülkemizde Enternasyonel Kinoloji Federasyonu içinde yer alan Türk Mastiff ve Bandog Derneği 2010 yılından beri soy kütüğü kaydı yapmaktadır.

Bandogge çalışmaları ciddi kinoloji ve anotomi bilgisi ile tecrübe gerektirir. Özellikle sanayi devrimi sonrası birçok ülke bu çalışmaları yapmış ve kendilerine ait şehir yaşamına uyumlu iş köpekleri üretmiştir. Ne yazık ki ülkemizde bu çalışmalar 200 yıl gecikmeli olarak başlamıştır.

Amerikan Bandog (Bandogge) Yavru
Bandog (American Bandogge) Yavru

Bandog çalışmaları dernek kontrolünde eğitim sonrası ve kayıt altında yapılması gereken çalışmalardır ve yavrular kesinlikle kayıtlı kontrollü olarak alınmalıdır.

Bandogge ırkının boy, kilo, renk gibi özellikleri, çiftleşmede kullanılan ırklara göre değişiklik gösterir.

Bandog Yavrularımız

Scroll to Top
Bizi arayın