Guardia Turca de Smyrna

Sibirya Kurdu (Husky)

Sibirya Kurdu, diğer bilinen adıyla Husky, kalın tüylü kürkleri ve farklı renklerdeki gözleriyle dikkatleri çeken köpek cinslerindendir. Gözleri kahverengi ya da mavi olabilmekle birlikte iki rengi de barındırabilir.

Tüylerinin ve gözlerinin rengi kendi türüne has özelliklerdir. Bu dikkat çekici dış görüntülerinin yanında oldukça ılımlı bir tabiatının olması da sıkça tercih edilmelerinin sebebidir.

Aile hayatına ve diğer köpeklere kolaylıkla uyum sağlayan bu dostlarımız sıcakkanlı hayvanlardır.

Düzenli ve iyi bir bakıma ihtiyaç duyarlar ve insanlarla da araları oldukça iyidir.

Sibirya Kurdu Tarihçesi

Husky’lerin kuzeydoğu Asya bölgesinden çıktığı düşünülmektedir. Chukchi halkı tarafından Sibirya bölgesinde evcilleştirilen bu tür, Alaska’da da sıklıkla görülmektedir. Chukchi’ler avlanmak için tercih etmiş, daha sonraları Alaska bölgesinde kızak çekmek için kullanılmaya başlanmıştır.

Sıfırın altındaki sıcaklıklarda bile kolaylıkla hayatta kalabilen Sibirya Kurdu, dünyanın geri kalanından izole bir şekilde yaşamını sürdüren Chukchi’ler için vazgeçilmez bir yardımcı olmuştur.

Sibirya Kurdu (Husky) mükemmel bir iş köpeğidir.
Sibirya Kurdu (Husky) mükemmel bir iş köpeğidir.

Dünya tarafından tanınması ise 1900’lü yılların başına denk gelmektedir. Kesin bilinmemekle birlikte, Husky’lerin DNA analizlerine bakılarak en eski köpek ırklarından biri olduğu sonucuna varılmıştır. Dünyada tanındıktan sonra en çok Alaska’da kullanılmaya başlanmıştır.

Bununla birlikte Alaska’nın kendine özgü türü olan Alaska Kurdu ile karıştırmamak gerekir.

Kuzey Amerika bölgesinde yaşamına devam eden bu tür, kökeni olan bölgesini terk etse de günümüzde birçok önemli özelliğini korumaya devam etmektedir.

Bakımı ve Beslenmesi

Egzersiz İhtiyacı

Her köpek gibi Sibirya Kurtlarının da enerjilerini atabilmek için günde bir saate kadar egzersiz yapmaları gerekmektedir. Günde iki defa yürüyüş bu enerjinin atılması için idealdir.

Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise bu egzersizlerin sıcak ortamda yapılmaması gerektiğidir.

Bu egzersizler enerjilerini atmalarının yanında mutlu olmalarını da sağlayarak sağlıklı bir hayat sürmelerine yardımcı olur.

Beslenme

Sibirya Kurdu bakımı konusunda değinilmesi gereken en önemli nokta beslenmedir. Sağlıklı bir vücut ve tüyler için onları iyi beslemek gerekir.

Soğuk mevsimlerde daha çok harekete ihtiyaç duydukları için protein miktarı da ona göre ayarlanmalıdır.

Soğuk yaşama alışkın olsalar da sıcağı da tolere edebilmektedirler. Fakat çok sıcaklardan sakınılmaları gerekmektedir.

Tüy Bakımı Önemli

Tüy bakımları için iyi ve kaliteli beslenmelerinin yanında düzenli olarak taranmaları da önemlidir.

Sibirya Kurdu Fiziksel Özellikleri

Orta boylu bir köpek olan Husky, en çok göz renkleriyle dikkat çekmektedir. Mavi ve kahverengi gözlere sahiptir.

Tüyleri de farklı renklerde olabilmektedir. Beyaz, açık kırmızı, kurt grisi, siyah gibi renkler ve bunların karışımlarından oluşabilir.

Farklı renklerde Sibirya Kurdu Yavrular
Farklı renklerde Sibirya Kurdu Yavrular

Ortalama 12 ile 15 yıl arasında yaşayan bu köpeklerin boyutları, dişilerde 50 ile 55 santimetre arasında değişirken erkeklerde ise 54 ile 60 santimetre arasındadır.

Ağırlıkları dişilerde 16 ile 23 kg., erkeklerde 20 ile 27 kg. arasında değişmektedir.

Kalın ve iki katmanlı tüyleri sayesinde çok soğuklara bile dayanabilirler. Vücutları sağlam ve hızlı hareket etmelerini sağlayan bir yapıya sahiptir.

Sibirya Kurdu Karakter Özellikleri

Özellikle insanlara ve diğer köpeklere karşı oldukça ılımlı olan Sibirya Kurdu, oyun oynamayı çok sever.

Özgür bir ruha sahiptirler ve Sibirya Kurdu yavru iken başı boş bırakılırsa kaçma veya gözden kaybolma ihtimali vardır. Bu nedenle özellikle yavruyken tasmasız bırakılmaması gerekir.

Bununla birlikte, yalnız kalmayı pek sevmezler. Devamlı ilgi isteyen bir türdür. Çok uzun süre yalnız bırakılmamaları gerekir aksi takdirde depresyona girebilirler. Bu çerçevede, onlara gereken bakımı ve ilgiyi gösteren insanlarla yaşaması mutlu olmaları için bir gerekliliktir.

Yabancılara karşı da oldukça arkadaş canlısı olabilmektedirler. Görünüşlerinin aksine saldırganlık özellikleri pek bulunmaz. Bu kapsamda, bir bekçi veya koruma köpeği olarak kullanılması uygun değildir.

Husky, oyun oynamayı çok sever.
Husky, oyun oynamayı çok sever.

Hem köpekler ile hem de diğer evcil hayvanlarla da rahatlıkla anlaşabilirler.

Sibirya Kurdunu diğer köpeklerden ayıran bir diğer özellik, havlamayı pek tercih etmemeleridir. Uluma benzeri bir sesi daha çok kullanan Husky’ler devamlı olarak bu sesleri çıkarmaları sebebiyle pek apartman hayatına uygun görülmezler. Fakat yine de iyi bir eğitim almış ve düzenli egzersizleri yapılan köpekler apartman hayatına uyum sağlayabilirler.

Oldukça zeki olduğu bilinen bu köpeklerin eğitimi kolay olsa da zaman zaman emirlere uymadıkları ve inatçı oldukları görülebilir. İnsanlarla olmayı sevmeleri kadar başına buyruk olmaları, ne kadar tezatlık yaratsa da birlikte yaşamaya çok uygun dostlardır.

Scroll to Top
Bizi arayın