Guardia Turca de Smyrna

American Cocker Spaniel

Cana yakın mizacı, sakin, kibar ve her daim neşeli haliyle American Cocker Spaniel mükemmel bir yol arkadaşı. İnsanlarla arkadaşlık etmeyi seven bu sportif köpek, sabah yürüyüşlerinizde size eşlik etmekten büyük mutluluk duyacaktır.

Büyük, zeytin misali gözleri ve kabarık kulaklarıyla ailenizin yeni üyesinin tüm eve mutluluk getireceğinden şüpheniz olmasın. Çocuklarla da iyi anlaşan bu sevimli köpekler oyun konusunda çocuklardan bile daha istekli olabilir.

Amerikan Cocker Spaniel Tarihçesi

Modern ırkın ataları İspanya’da antik çağlarda ortaya çıkmıştı. 1800’lü yıllarda spaniel ailesi ‘oyuncak’ ve ‘avcı’ olarak iki gruba ayrıldı. Avcı spaniel kuş avcılarının en büyük yardımcısı olarak nam salmıştı. Vurulan kuşları gidip getirmek konusunda bu köpeklerin büyük yardımı dokunuyordu.

Avcı spaniel en başta ‘kara spanieli’ ve ‘su spanieli’ olarak iki gruba ayrılmıştı. 19. yüzyılda İngiltere’de safkan köpek modasının başlamasıyla spaniel cinsinin de kaderi değişti.

Spaniel ailesinin içinde büyük bir çeşitlenme vardı, bu nedenle safkan ırk olarak saymak oldukça zordu. Sonuç olarak spaniel ailesi yeni kategoriler altında tekrardan sınıflandırıldı ve ortaya Cocker Spaniel çıktı. Bu yeni köpek ırkı ismini kuş avında çulluk (woodcock) avcılarına yardım ettiği için almış.

Cocker cinsi Amerika’ya geldiğinde burada tekrardan ikiye ayrıldı: American Cocker Spaniel ve English Cocker Spaniel. 1940 yılında English Kennel Club ve Canadian Kennel Club bu ayrımı kabul etti. 1946 yılındaysa American Kennel Club yeni ırk ayrımını tanıdı.

Karakter Özellikleri

Aile içinde aktif olmayı seven, ilgili bir köpek türüdür. Gösterdiği ilginin aynısını sizden de görmeyi bekler. Ailesine her durumda eşlik etmekten hoşlanır.

Zeki, sadık, sportif, sosyal ve genellikle sakin bir köpektir. Kimi zaman zekaları kendisini tatlı bir kurnazlık olarak gösterebilir.

Oldukça oyuncu ve enerjiktir. En çok yürüyüş ve top getirme gibi oyunlardan hoşlanır.

Büyüleyici güzelliği ile bir Amerikan Cocker
Büyüleyici güzelliği ile bir Amerikan Cocker

Çocuklu aileler için de iyi bir dost olabilir. Çocukların yanında heyecanlı, oyuncu ve ilgili yapısı kendisini daha fazla gösterir.

Yumuşak bir karaktere sahiptir. Bu köpeğe eğitim sırasında fazla sert davranılması korkmasına ve paniklemesine yol açabilir.

Kafası çabuk karışabilir. Eğitim sırasında mümkün olduğunca tutarlı davranmaya dikkat etmelisiniz.

Bu köpeğin erkenden sosyalleştirilmesi diğer köpeklere ve insanlara karşı daha iyi huylu olmasına yardımcı olacaktır.

Irkın bazı üyeleri inatçı olabilir. Pek çoğunun inadı ödül temelli eğitimler ile kırılabilir.

Spaniel ailesi genel olarak sesli bir türdür. Sevgili köpeğiniz de havlama gibi bir alışkanlık edinebilir. Unutmayın ki tüm davranış problemleri iyi bir eğitim ile giderilebilir.

American Cocker Fiziksel Özellikleri

Dişilerinin boyu yetişkinlikte ortalama 34-37 santimetreye, erkeklerinin ise 37-39 santime ulaşır.

Ağırlıkları ise yaklaşık 10 ile 14 kg arasında değişebilir.

Beklenen yaşam süreleri ise 12 ile 15 yıl arasındadır.

Görkemli kürkü ve insanda dokunma isteği uyandıran sevimli kulakları ile Amerikan Cocker Spaniel müthiş bir güzelliğe sahiptir. Bu köpek ırkının tüyleri baş kısmında daha kısadır. Kulaklarda, gövdede ve bacaklarda ise oldukça uzundur.

Kürkü tek renge veya birden fazla renge sahip olabilir. Tek renkli olanların çoğu siyah, açık krem veya kızıl kahve tüylere sahiptir. Çok renkli olanlarda genellikle bu üç renkten birisine beyaz eşlik eder.

American Cocker Spaniel çeşitli renklerde olabilir.
American Cocker Spaniel çeşitli renklerde olabilir.

Kürkleri düz veya dalgalı olabilir. İster düz, ister dalgalı olsun bu ırkın tüyleri her zaman ipeksi bir görünüme sahiptir.

Kulakları uzun ve sarkıktır. Bolca tüyle kaplı olduğundan yumuşacık görünür.

Besleme ve Bakım

American Cocker Spaniel Beslenmesi

American Cocker Spaniel için ideal beslenme düzeni protein, karbonhidrat, yağ, lif, vitamin ve mineralin dengeli bir uyumunu içerir.

Spaniel ailesi yemeğe oldukça düşkün olduğundan kaliteli ve sağlıklı yemeklerden uygun miktarda vermelisiniz. Aksi takdirde köpeğiniz aşırı kilo alabilir veya güzel kürkü parlaklığını kaybedebilir.

Köpek eğitimi sırasında ödülün yeri büyüktür. Yine de ödül mamaları sağlıksız olabileceğinden fazla vermemeye özen göstermelisiniz.

American Cocker Spaniel Bakımı

Bu ırkın uzun tüyleri bakımını zorlaştırabilir. Çabucak kirlenebileceği için sık sık banyo yaptırmanız gerekebilir. Tüyleri düzenli olarak taranmalı ve kısaltılmalıdır. Bu konuda çoğu kişi profesyonel köpek kuaförlerinden yardım alır.

Ailenize sıcakkanlı, mutlu ve sevimli bir üye katmak isterseniz, American Cocker Spaniel yavrusu veya diğer ırklardan muhteşem yavrular için Yavrular sayfasına göz atabilir,  fiyat bilgisi almak ve diğer şartlar hakkında konuşmak için bize ulaşabilirsiniz.

Scroll to Top
Bizi arayın